Fortsæt til indhold

Aarhus er nomineret til årets skolebyggeri for andet år i træk

Den nyligt indviede Langenæs Børneby er nomineret til prisen som årets skolebyggeri sammen med fire andre skoler i Danmark

Samfund
Arkiv

For andet år i træk er et byggeri i Aarhus nomineret til den nationale pris ”Årets skolebyggeri”. Sidste år løb Frederiksbjerg Skole med prisen, og i år er det Langenæs Børneby, som har muligheden for at sende prisen til Aarhus for andet år i træk. Det oplyser Aarhus Kommune i en pressemeddelelse.
Langenæs Børneby er en ny indskolingsafdeling til Læssøesgades Skole, som samtidig deler tag og hverdag med Langenæs Dagtilbud. I alt 300 børn i alderen 0 til 10 år og 60 medarbejdere har deres gang i den 2.700 kvadratmeter store tilbygning i det centrale Aarhus.
Hos Børn og Unge i Aarhus glæder man sig over, at Aarhus igen er med i kapløbet om at have Danmarks bedste skolebyggeri.
Læs også: Nu er store og små flyttet sammen: “Ny” Bavnehøj Skole indvies
”Det er fantastisk, at Aarhus igen er i førerfeltet med skolebyggeri i Danmark. Langenæs Børneby er langt fra klassisk skolebyggeri, men det rummer spændende perspektiver og muligheder i at bo sammen dagtilbud og skole. Jeg er stolt af, at vi kan tilbyde byggeri til børn i Aarhus, som andre finder værd at præmiere,” siger Bünyamin Simsek, rådmand for Børn og Unge, i en pressemeddelelse.
Langenæs Børneby er udvalgt af en jury sammen med fire andre skolebyggerier blandt et rekordstort felt af kandidater. Det er femte gang, at Nohrcon, der blandt andet driver netværk for skolebyggeri, uddeler prisen som årets skolebyggeri.
Hos Læssøesgades Skole er der naturligvis også glæde over dagens nyhed.
”Vi har skabt helt unikke rammer for fællesskab, sammenhæng og nye samarbejder på tværs af alder og faglighed. Det er jeg glad for, at andre ser værdien af. Børnene og medarbejderne er i fuld gang med at indtage huset og skabe den nye kultur og de nye vaner, som skal præge Langenæs Børneby,” siger Louise Schmidt, konstitueret skoleleder på Læssøesgades Skole, i presssemeddelelsen.
Børneby Langenæs blev officielt indviet fredag 15. september. Byggeriet er i konkurrence med skolebyggeri i København, Odense, Vanløse og Haderslev.
Alle kan stemme på Aarhus-byggeriet, og afstemningen er i gang. Der kan stemmes her.
Afstemningen løber frem til 29. september kl. 12.
JWH