Fortsæt til indhold

Et nyt og bedre liv med kræft

Samtaler med en professionel kan hjælpe kræftpatienter til at tackle sorg og angst og genvinde kontrollen over deres liv

Samfund
Grethe Bo Madsen

”Et nyt og bedre liv med kræft. Det er blevet mit slogan, fordi det indeholder hele essensen af det, jeg beskæftiger mig med. For det er muligt, at få et bedre liv efter en kræftsygdom. Hvis du tør give slip på sorgen, bearbejde den og konfrontere sin angst. Mange frygter forståeligt nok tilbagefald. Men du skal gøre op med angsten. Få kontrollen tilbage i dit liv og fokuser på det nære og det liv, du har nu.”

Iben Grønning taler passioneret om den sag, hun brænder allermest for lige nu.

Som professionel fysioterapeut, psykoterapeut og coach har hun mange års erfaring med, hvordan vores krop og sind reagerer, når vi rammes af et traume.

Den viden bruger hun i dag til via samtaler at hjælpe kræftpatienter med at få livslysten tilbage på sporet og genopdage sig selv i en ny udgave.

Fremmed for dig selv

Ifølge Iben Grønning oplever mange kvinder, at de efter et forløb med brystkræft har svært ved at overskue ting, de let kunne klare før. De har problemer med at koncentrere sig og har nedsat hukommelse.

”De er fremmede overfor sig selv. Men på nuværende tidspunkt findes der ikke et tilbud, der kan hjælpe dem med at få livslysten tilbage. De tilbud, der er i kølvandet på en kræftdiagnose er rettet mod fysiske gener,” forklarer hun.

Selvom der forskes i at finde sammenhæng mellem fysiske symptomer og psykiske konsekvenser via hjernescanninger, finder Iben det besynderligt at undersøge fysiske symptomer for at finde psykiske sammenhænge.

”Jeg synes, det er meget mere relevant at se på, hvad der sker, når man får en kræftdiagnose og får fjernet del af sin krop. Det er en dybt traumatisk oplevelse. Du kan sammenligne det med et voldsomt trafikuheld. Her er alle enige om, at det er godt at få det talt igennem. Hvorfor er det så ikke indlysnede, at det samme gør sig gældende, når man får kræft?” spørger hun.

”Samtaler heler”

”Samtaler er med til at hele dig, når du har været udsat for noget så voldsomt,” konstaterer Iben, der er overbevist om, at mange kvinder med brystkræft og andre kræftsygdomme, ville have meget stor gavn af professionel samtaleterapi for at få tacklet de mange følelser, der følger i kølvandet på en kræftdiagnose.

”I et kræftforløb oplever du et tab. Måske af et bryst eller dit hår, men også mentalt et tab af dig selv. Du får revet fundamentet væk under dig. Det er der en stor sorg forbundet med. Der er også en masse angst. Samtidig oplever mange en stor ensomhed og isolation, fordi de ikke kan tale deres følelser igennem med deres nærmeste,” forklarer hun

”Endelig er der håbet, som er springbrættet videre. Men der er forskellige former for håb. Sætter du håbet til noget mirakuløst eller at alt skal blive som før, så er det et håb, der let smuldrer mellem fingrene på dig. Sætter du i stedet håbet til det nære og det, der er inden for rækkevidde, så oplever du at få kontrollen over livet tilbage,” understreger hun.

Genfind dig selv på ny

”At tale dit liv igennem med en professionel er en konstruktiv måde at finde dig selv igen både psykisk, men også kropsligt. Mange har lukket af for følelserne, fordi ikke ved, hvordan de skal forholde sig til dem. I en samtale med en professionel bliver de mødt med empati og omsorg for den traumatiske situation de er i – og så kan de blive forløst.”