Fortsæt til indhold

Lufthavnen tager et kvantespring ud af depressionen

Samfund
Af Simon Carlson

Torsdag præsenterede Aarhus Airport detaljerne i det øgede samarbejde med SAS, som over de næste år investerer op mod en halv milliard kroner i lufthavnen. Det betyder i første omgang, at der kommer omkring 3000 nye flyafgange fra lufthavnen ved Tirstrup, og inden for det første år i samarbejdet forventes det, at 200.000 flere passagerer vil hoppe på et fly i Aarhus Airport.
SAS' engagement i lufthavnen betyder langt hyppigere afgange mellem Aarhus og København med det formål at styrke sammenhængen mellem Øst- og Vestdanmark, og det glæder ikke overraskende borgmester i Syddjurs Kommune Claus Wistoft (V), at der endelig er fremtidsperspektiver i Aarhus Airport.
"I 40 år har der været diskussion om, hvor lufthavnen i Østjylland skulle ligge. I min optik så er den diskussion slut nu. Men det har selvfølgelig ligget som et åg og en tåge over Aarhus Lufthavn, og det har jo gjort, at nogle investorer har været usikker på, om man tør investere sådan et sted. Det viser dagen i dag med al tydelighed, at nu er der selskaber og personer, som tør satse på Aarhus Lufthavn, så det her er det første store kvantespring ud af depressionen," siger Claus Wistoft.

Fortsætter ejerskab

Sammen med Nordjurs og Aarhus Kommuner er Syddjurs Kommune medejere af lufthavnen. De næste tre år er der således givet tilsagn om støtte til lufthavnen, og med den udvikling lufthavnen er inde i, regner Claus Wistoft da også med, at Syddjurs Kommune fortsætter sig engagement, så længe reglerne tillader det.
"Ja, det gør vi. Der er EU-regler og alt muligt andet, der gør, at vi ikke må støtte lufthavnen i uendelig tid, men det har været helt afgørende, at lufthavnen bliver kommercielt bæredygtig, og i øvrigt kommer til at tjene så mange penge, at den kan forny sig selv, når vi kommer dertil, og det tror jeg på, at vi gør," lyder det fra Claus Wistoft.