Vi er glade for, at folk vil savne os
Hanne Jensen er overvældet over de mange reaktioner, der er kommet, efter hun sammen med manden Steen Jensen har valgt at lukke Småkagehuset
"Det var derfor, at vi lod være med at spørge dem først," lyder det med et herligt grin til følge fra Hanne Jensen, der sammen med sin mand driver Småkagehuset på Frederiksbjerg i Aarhus.
Lige siden det kom frem i går, at ægteparret har valgt at lukke bageriet fra 23. december, er det strømmet ind med reaktioner fra Småkagehusets mange kunder. Både på Facebook og i butikken, hvor der er bred enighed om, at det er trist, at det snart er slut med det populære bageri.
(Artiklen fortsætter under kommentarerne)
"Det skønt. Vi er glade for, at folk vil savne os. Det var også med vilje, at vi ikke spurgte vores kunder først, for så havde vi nok ikke fået lov. Der er selvfølgelig også rigtig mange kunder, som vi vil savne," fortsætter medejeren.
Sammen med manden Steen Jensen har Hanne drevet bageriet med de mange forskellige og smagfulde kager i 14 år. Men når der er fyraften lillejuleaften, 23. december, så er det samtidig et farvel til Småkagehuset.
"Vi vil ikke mere. Det er ikke, fordi det går dårligt. Tværtimod. Det er bare os, som føler, at vi skal noget nyt," fortæller Hanne Jensen.
(Artiklen fortsætter under billedet)
Har før lukket biksen og åbnet igen
Det er dog ikke første gang, at ægteparret har lukket et bageri i Aarhus med beskeden om, at de ikke skulle drive bageri igen. Efter deres fælles læretid købte de sammen Corner bageriet i Aarhus, som de havde i 13 år, før det blev solgt.
LÆS OGSÅ: Ny sydindisk restaurant åbner i morgen
Begge fik andet arbejde, men i 2003 besluttede parret sig for, at det igen var på tide at drive bageri, og så startede de Småkagehuset op, som altså nu også snart er fortid.
"Det er slut. Det er helt sikkert. Vi har lovet hinanden, at nu er det slut," lyder det fra Hanne Jensen, som ligesom sin mand er i begyndelsen af 50'erne.
Hvad tiden nu skal byde på, har ægteparret endnu ikke besluttet.
"Det ved vi ikke endnu. Nu skal vi lige have lukket ned og tømt lokalerne," fortæller hun.