Fortsæt til indhold

Lege-ø på vej i Adelgade

27. oktober får børn og barnlige sjæle det lige lidt sjovere

Samfund
Arkiv

Fredag 27. oktober indvier Skanderborg Kommune et nyt lege- og opholdsområde på Adelgade. Den såkaldte aktivitets-ø er den første af flere kommende øer, som skal gøre det sjovere for børn og barnlige sjæle at bevæge sig på Adelgade.

Det fortæller kommunen i en pressemeddelelse.

I august deltog en række børn og forældre i en workshop, hvor de kom med ønsker og ideer til den første aktivitet-ø i Skanderborg Midtby. Ønskerne gik blandt andet på at:

  • Øen skal være sjov og udfordrende for alle aldre.
  • Øen skal give mulighed for at forældre og bedsteforældre kan sætte sig og kigge på.
  • Øen skal indeholde noget at balancere eller hoppe på.
  • Øen må gerne være forhindringsbaneagtig.

På bagrund af ideer og ønsker har en arkitekt designet en helt særlig aktivitets-ø inspireret af placeringen ud for Danske Bank på Adelgade 108. Firmaet Elverdal står på, og træskulptøren Allan Bo Jensen fra Skulpturværkstedet har skabt de forskellige lege-genstande.

Aktivitets-øen afsløres den 27. oktober kl. 14. Borgmester Jørgen Gaarde byder velkommen, og børn afslører og afprøver det nye legeområde. Danske Bank, som har været med til at finansiere aktivitets-øen, udstiller tegninger og fotos fra workshoppen i august og byder på en forfriskning. Foreningen Skønnest ved Skanderborg har også bidraget til aktivitets-øen.
cns