Fortsæt til indhold

Motorvejen spærret ved Aarhus Syd

Find alternative veje

Samfund
Arkiv

Opdatering klokken 06.55: Politiet oplyser, at man nu kan passere forsigtigt i ved ulykkesstedet i det sydgående spor, men opfordrer til fortsat at finde en alternativ rute, hvis man skal sydpå, og at der forventes ekstra køretid i resten af myldretiden.

Østjyllands Politi oplyser, at der her til morgen er sket et færdselsuheld på den østjyske motorvej E45 i sydgående retning mellem Aarhus Vest og Aarhus Syd.
Motorvejen er HELT spærret i begge sydgående spor på grund af uheldet, og der er ikke nogen tidshorisont på, hvornår vejen bliver genåbnet, skriver vejdirektoratet på Twitter.
Bilister i sydgående retning opfordres til at køre fra senest ved Aarhus V, evt tidligere ved Tilst ellers Aarhus Nord.
Der er kø på stedet, og politiet opfordrer til at vise hensyn.

Færdselsuheld E45 sydgående syd for 4-kløverkrydset ved Aarhus. Vis hensyn - kø. Fint alternative veje. #politidk
— Østjyllands Politi (@OjylPoliti) 10. oktober 2017

Find alternativ rute. Man må forvente forlænget rejsetid resten af myldretiden. #dktrafikinfo https://t.co/Kz90c4CuG6
— Vejdirektoratet (@vejdirektoratet) 10. oktober 2017 Østjyllands Politi siger til P4 Østjylland, at en person er kommet alvorligt til skade ved ulykken. jr