Lærerne skal have undskyldning og penge tilbage efter lockout
Enhedslisten i Aarhus Byråd kræver en undskyldning og penge tilbage til lærerne efter lockout i 2013. Det får de ikke, lyder det fra Socialdemokraterne.
"Aarhus Kommune skylder de lærere, der blev lockoutet i 2013, en undskyldning og en økonomisk kompensation."
Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Enhedslisten i Aarhus Byråd.
Den udmelding er man dog ikke enig i hos Aarhus Kommune.
"Aarhus Kommune vil ikke komme med undskyldninger," siger Peder Udengaard, politisk ordfører hos Socialdemokraterne.
"Arbejdgiveren har ret til at lave en lockout, hvor arbejdstageren omvendt kan strejke. Den slags forhandlinger er en del af den danske model, og vi skal ikke undskylde den danske model," forklarer han og fortsætter:
"Men jeg vil gerne understrege, at det var ærgerligt, at man ikke kunne nå til enighed."
Forløbet omkring lockouten er blevet afdækket i bogen ”Søren og Mette i benlås”. Heraf fremgår det, at der mellem den daværende regering og KL var et meget tæt parløb, i ønsket om at sikre en ændret arbejdstid for folkeskolens lærere, så der aldrig blev forhandlet reelt om en ny overenskomst. Det var aftalt spil," står der i pressemeddelelsen.
I foråret 2013 stillede Enhedslisten i Aarhus et forslag om, at kommunen skulle undlade en lockout, pga. en lokalaftale om udvidelse af lærenes ugentlige undervisningstid.
Offentligt blev lokalaftalen rost af »både borgmester og børn- og ungerådmand,« skriver enhedslisten, der undrer sig over, at kommunens lærer alligevel blev lockoutet i 26 dage.
”Når vi nu har fået vished for, at forløbet omkring lockouten var aftalt spil, så er det på sin plads og på tide, at Aarhus Kommune og Aarhus Byråd får rettet op på sin fejl og får sagt undskyld til lærerne og samtidig kompenserer dem for deres økonomiske tab,” lyder det fra Maria Sloth, byrådsmedlem for Enhedslisten i pressemeddelelsen.