Venstre vil have gratis parkering i Aarhus
På aftenens byrådsmøde præsenterede Venstre et forslag om, at man sætter fokus på byens parkeringsmuligheder
Venstre har netop præsenteret et forslag om at lave gratis parkering i Aarhus. Det skete på aftenens byrådsmøde.
Partiet foreslog på mødet, at det skal være nemmere og billigere eller helt gratis at parkere i Aarhus indenfor bestemte tidsrum og perioder for at fremme shopping-mulighederne i byen.
LÆS OGSÅ: Gratis parkering i Navitas var en succes
I forslaget vil Venstre gøre parkeringen gratis på alle kommunale p-pladser fra fredag klokken 12 til mandag morgen. Samtidig foreslår partiet, at man gør det permanent gratis at parkere i P-huset Navitas i hele december måned for at understøtte julehandlen samt i januar og februar.
Forslaget mødte generelt opbakning i byrådssalen. Dog ikke hos Enhedslisten eller SF, som kaldte forslaget for absurd.
"Der er rigeligt med p-pladser i Aarhus. Forslaget er absurd," lød det blandt andet fra Jan Ravn Christensen, (SF), hvilket Peter Hegner Bonfils fra Enhedslisten var enig i.
"Vi går ikke ind for flere gratis parkeringspladser. Vi skal derimod have færre gade-parkeringspladser og i stedet rykke det over i p-husene. Der er en nærmest lovløs p-kultur i Aarhus, hvor man smider sin bil alle steder i parker og på græsplæner," fortalte Peter Hegner Bonflis.
Rådmand for Teknik og Miljø, Kristian Würtz (S), oplyste, at det allerede er bestemt, at man i næste byrådsperiode vil se på parkeringenspolitikken i Aarhus.
Forslaget er sendt videre til behandling i magistraten.