Aarhus og København går sammen om at udvikle smarte skraldespande
Kommuner søger innovative samarbejdspartnere til udviklingen af den optimale affaldsbeholder, der skal nedbringe mængden af affald
Affald, der ligger og flyder i gaderne. Det har været et problem i Aarhus længe - ikke mindst i weekenderne.
Nu har Aarhus Kommune søsat et nyt projekt i samarbejde med Københavns Kommune, der har samme problem.
Landets to største kommuner vil gøre op med den traditionelle affaldsbeholder, lyder det i en pressemeddelelse.
”Faktisk går det fremad i forhold til at få folk på gaden til at bruge de opstillede affaldsbeholdere, så hvis vi kan udvikle en spand, som skærmer affaldet fra ubudne gæster, er vi godt på vej mod renere gader," siger rådmand for Teknik og Miljø i Aarhus Kommune, Kristian Würtz (S).
De to kommuner har skrevet en ønskeliste til funktionerne i det, de kalder fremtidens affaldsspand. Ønskerne er blandt andet øget kapacitet, elektronisk registrering af brug og indmelding, når kurven er fuld.
”Der er allerede intelligente affaldsspande på markedet, men vi er på jagt efter noget helt nyt og fremtidssikret, som samtidig gerne må have et æstetisk udtryk, der passer til byrummene,” siger Kristian Würtz.
Udviklingen af fremtidens affaldsspand skal ske i samarbejde med virksomheder, institutioner og andre med kompetencer og viden på området.
”Vi håber at kunne sammensætte en række teams, der kan se ind i fremtiden og komme op med noget, vi ikke har set før,” siger projektleder Søren Ærendal Mikkelsen fra Københavns Kommune.
Kommunerne vil invitere virksomheder, eksperter og udviklere ind til en workshop, hvor man i fællesskab skal tegne den videre proces for udviklingen af den ultimative affaldskurv.
De to workshops bliver afholdt 19. september i København og 21. september i Aarhus.
dp