Fortsæt til indhold

Klassiske biler ved gadekæret i Skjød

Samfund
Arkiv

Gadekæret i landsbyen Skjød midt mellem Hammel, Hadsten og Langå bliver lørdag 2. september endnu mere idyllisk med en række klassiske biler.
Årsagen er, at Aarhus Automobil Sport den dag afvikler sit Au2Parts-Eurodeal-løb, hvor deltagerne gør holdt ved gadekæret kl. 11.05-12.05.
“Løbet er den fjerde af seks afdelinger af FDM DASU Classic, der er en turnering for ejere af klassiske biler,” udtaler løbsleder Hans-Ole Nielsen i en pressemeddelelse.
”Det er den perfekte måde at bruge sin historiske eller klassiske bil til andet og mere end det ugentlige træf ved Kalø Vig. Der er tale om historisk pålidelighedsløb, hvor man i den normale trafik på de mindre befærdede veje skal køre en række sekundetaper, hvor det gælder om at holde en bestemt gennemsnitshastighed,” fortsætter han.
Deltagerne starter lørdag formiddag hos Carl Christensen A/S i Brabrand og kører ud på en 230 kilometer lang rute.
Ud over ved gadekæret i Skjød gør man også holdt ved Laven Station og Restaurant Gammel Høver i Galten, hvor de første deltagere kommer i mål ved 16.40-tiden. jesl