Fortsæt til indhold

Hvordan skal de 220 millioner findes?

Urimeligt, at det udelukkende skal ske på Århus Universitshospital.

Samfund
Af Eigil Holm Nielsen regionsrådskandidat SF

Ledelsen for Århus Universitetssygehus har i sidste uge meddelt, at der kommer til at mangle 220 millioner på driften af sygehuset.
De økonomiske problemer skyldes især, at flytningen er skyld i, at perioderne med dobbeltdrift af bygninger bliver længere end planlagt, og at nye elektroniske systemer og licenser er blevet dyrere. Derudover vil økonomien på længere sigt blive belastet af stigende udgifter til teknisk vedligehold og til driften af nye it-systemer, skiver hospitalsledelsen.
Nu planlægges der besparelser på Århus Universitetssygehus på de 220 millioner, og det, mener jeg, er helt urimeligt. At der mangler 220 millioner er ikke opstået af den måde sygehuset behandler patienterne på, og det er heller ikke sygeplejersker, læger, laboranter, portører der er skyld i, at der nu mangler 220 millioner.
At planlægge besparelsen alene skal findes på ÅUH vil betyde fyringer, neddrosling af behandlingsforløb, øget stress og arbejdsbelastning for personalet. Det er ikke rimeligt, da arbejdspresset for de ansatte i forvejen er for stort, så medarbejderne frygter fejl i behandlingen af patienterne. Her er en udtalelse af en af sygeplejerskerne på ÅUH: Og det er rigtig surt, og det ikke er, fordi vi ikke er effektive på pleje og behandlingsområdet. Det er nogen bygningsmæssige og installationsmæssige ting, der er blevet dyrere.
En budgetfejl, der medfører et så stort underskud som 220 millioner, er, må findes indenfor sygehusområdet bredt. Pengene skal jo findes, men det er forkert at belaste et enkelt sygehus. Havde man fra ledelsens side opstillet et realistisk og retvisende budget, så havde det jo også indgået i den samlede budgetlægning for sygehusene fra starten.
Den øvelse ledelsen på ÅUH har pålagt afdelingerne på sygehuset med, at finde effektiviseringer og besparelser, skal spredes ud på alle sygehuse.