Fortsæt til indhold

Anytime flytter også til Søndergade

Hadsten bevarer butik med ure og smykker, som også får gaveartikler fra Dee’s Gaver

Samfund
Af Hanne Bliksted

I takt med at de fleste butikker gennem det seneste år er forsvundet fra Hadsten Centeret, har det ikke skortet på kommentarer til indehaveren af Anytime Bente Ebdrup om, hvad der skulle ske med hende og den butik med ure, guld og sølv, som hun nu har drevet i 36 år.
Løsningen er utraditionel, idet hun 1. oktober overtager den butik i Søndergade, hvor Deborah Elgaard de seneste to år har drevet Dee's Gaver. Sammen med smykker og ure sælges der også de bedste ting fra den nuværende Dee's, det vil sige gaveartikler samt Summerbird chokolader og Bülows lakridsprodukter.

Mere dansk

Deborah Elgaard vil afvikle Dee's Gaver, efter at hendes mand Steen Elgaard i foråret var syg, samtidig vil hun gerne have et arbejde med kollegaer og lære mere dansk, efter at hun kom til Danmark for tre år siden.
Bente Ebdrup og hendes to medarbejdere siger farvel til det tomme butikscenter og kommer til Søndergade, hvortil hendes nabo fra centret Hadsten Optik netop er flyttet.
Forude venter nu indretning af lokalet til det nye Anytime med, hvad det indebærer af sikkerhed.

Flyttesalg

Åbningsdatoen kendes endnu ikke, men midt i oktober skulle den nye butik være klar. Indtil da skal der ryddes op i de to butikker med flyttesalg og ophørsudsalg.
Bente Ebdrup er 65 år og kunne gå på pension. Men hun har stadig lyst til arbejde og nye udfordringer.
”Jeg har været rigtig glad for mine 30 år i Hadsten Centret med et godt sammenhold og udvalg af butikker,” siger hun.
Hendes to medarbejdere Pia Vinther og Ulla Pedersen flytter med til Søndergade, Deborah Elgaard vil blive ansat til fremtidig hjælp med de nye produkter som er nye og ukendte for 'smykkedamerne'.
Gravøropgaver kan stadig klares lokalt, idet Bente Ebdrups mand Jørgen Ebdrup stadig er tilknyttet butikken.