Smadremanden 'juler' på Bispetorv
Nemos retro-juleunivers ruller ind på Bispetorv og et klassisk julemarked indtager Lille Torv og Store Torv
Aarhus I år bliver Aarhus for alvor fuld af gran, glitter og gaver op til jul. To julemarkeder vil skabe stemning og hygge på de centrale torve.
Det smukke Bispetorv mellem domkirken og Aarhus Teater bliver til et retro-julemarked. Søren Østergaard, som er manden bag det både nostalgiske og gale Cirkus Nemo, har skabt en Hjuleby, som rykker ind på Bispetorv midt i november.
Ligesom Nemo bliver det både klassisk, helt sit eget og meget underholdende. Måske bliver Smadremanden til Hjulemanden. Der bliver i hvert fald forskellige arrangementer på Bispetorvets scene og helt særlige og overraskende kulinariske juleoplevelser.
“Vi vil gerne underholde og overraske gæsterne i samarbejde med byens forskellige aktører og byde på anderledes juleunderholdning for både børn, unge og voksne, så vi får skabt masser af julehygge. Og hvem ved om Smadremanden bliver til Hjulemanden og har en julekringle med”, siger Søren Østergaard med et smil på læben.
”Jeg glæder mig enormt meget til at blive en del af hele Aarhus Citys juleunivers på Bispetorv i de smukke omgivelser,” fortsætter cirkusdirektøren, der ser frem til at præsentere sine flotte, historiske cirkusvogne, der bliver udsmykket som juleboder, og nostalgiske forlystelser for børnene i et helt særligt Nemo Hjuleunivers.
Europæisk jul
Det til tider tomme og vindblæste Store Torv og Lille Torv vil i mere end en måned emme af jul i Europa. En lang række boder med varer fra blandt andet Frankrig og Italien vil tilbyde julelækkerier, specialiteter og gaveidéer fra op mod 20 lande.
Det europæiske marked besøgte Aarhus i juni under eventen 'Verdensbilleder' med stor succes, og dette samarbejde gentages derfor nu på Lille og Store Torv med et helt specielt juletvist og i grønne omgivelser med masser af juletræer og lys.
Det er Aarhus City Forening som i et bredt samarbejde er lykkes med at etablere juleuniverset,
Det er tænkt som et supplement til de allerede eksisterende juleoplevelser og julemarkeder i Aarhus og tænkes at kunne tiltrække endnu flere besøgende til Smilets By til gavn for alle byens parter.
”Vi har længe ønsket at tilføre mere julestemning i selve Aarhus City, og det glæder mig derfor rigtig meget, at vi her i kulturhovedstadsåret nu kan invitere små som store til et helt særligt og stort juleunivers med fokus på bl.a. europæiske juletraditioner samt den nostalgiske og helt nyskabte Nemo Hjuleby, som helt sikkert vil tilføre julestemningen en helt ny dimension,” siger cityforeningens direktør, Claus Bech.
Cityforeningen vil nemlig rigtig gerne aktivere de pågældende torve og pladser, der ellers står forholdsvist øde og mørke hen i julemånederne.
“Julemarkedet er inspireret af kvalitetsmarkeder i blandt andet Paris, Holland, Tyskland og England, og både boderne og torvene udsmykkes på smukkeste vis med masser af julepynt, gran og julelys, så vi får den helt rigtige julestemning, hygge og juleatmosfære”, afslutter Claus Bech.
Julemarkedet på Lille Torv, Store Torv og Bispetorv kan opleves fra fredag 17. november til og med fredag 22. december.