Fortsæt til indhold

Hadsten kan få en hf næste skoleår

Samfund
Arkiv

Fra næste skoleår kan det blive muligt at tage den toårige hf-uddannelse i Hadsten.
Favrskov Gymnasium har i samarbejde med Den jydske Håndværkerskole netop fået behandlet en ansøgning om at kunne udbyde hf-uddannelsen fra skoleåret 2018/19. Regionsrådet valgte at indstille til Undervisningsministeriet, at dette hf-tilbud oprettes i Hadsten.
“Der er et politisk ønske om en bred geografisk dækning af ungdomsuddannelser. Det gælder selvfølgelig også hf, som det jo med den nye gymnasiereform er blevet muligt at søge direkte ind på efter 9. klasse”, siger regionsrådsformand Bent Hansen (S) i en pressemeddelelse.
Der var i alt seks ansøgninger fra uddannelsesinstitutioner om at få lov til at udbyde den toårige hf-uddannelse, en ansøgning om den toårige stx-uddannelse og en ansøgning om den treårige htx-uddannelse. srj