Fortsæt til indhold

Expedit fejrer fremgang med udvidelse

Et nyt distributionscenter og et nyt overfladebehandlingsanlæg til metal er netop taget i brug hos Expedit.

Samfund
Arkiv

Det går stærkt for Expedit i disse år. Nordens førende indenfor butiksinventar mærker en brat stigende kurve, når det gælder efterspørgsel. Sidste år steg omsætningen med 10 procent, og i år fejrer virksomheden derfor sit 65-års jubilæum med et nyt distributionscenter på 2000 kvadratmeter og et nyt overfladebehandlingsanlæg til metal. I alt udgør de nye faciliteter en investering på 25 millioner, oplyser administrerende direktør, Steen Bødtker.
“Vi mærker tydeligt, at finanskrisen er et overstået kapitel. Butikskæderne tror igen på fremtiden. De kæmper om kunderne og har overskud til at forny butikkernes look og indretning. Desuden frygter ingen længere, at nethandel uden fysiske lokaliteter helt overtager markedet. Det spøgelse er for længst manet i jorden. Netbutikker har brug for fysiske rammer, lige så vel som fysiske butikker har brug for et netsalg”, forklarer han.

Robotteknologi er fremtiden

Expedits nye distributionscenter syvdobler antallet af kvadratmeter i det gamle. Derudover er der føjet tre nye porte til, så fire lastbiler i alt nu kan læsse færdige produkter fra virksomhedens adresse på Toftegaardsvej i Hadsten.
Det nye overfladebehandlingsanlæg til metal, mestrer de sidste nye teknikker - blandt andet det “rustne look”. Anlægget kører desuden de færdigbehandlede komponenter ned på virksomhedens underste etage via et transportbånd. Før måtte de mange færdige komponenter ind i en lille elevator for at skifte etage.
“Det er en kæmpe fordel og sparer megen tid”, fortæller Steen Bødtker.
Selvom både omsætning og antal kvadratmeter er steget brat på det sidste, følger antallet af medarbejdere ikke med.
“Vi arbejder meget med intern effektivisering, blandt andet i form af robotteknologi. På den måde kan vi konkurrere på prisen og bliver ikke så sårbare overfor den mangel på kvalificerede medarbejdere, som vi oplever,” oplyser Steen Bødtker.
Expedit i Hadsten, der tæller både salg og produktion, beskæftiger 250 medarbejdere. I alt har Expedit Gruppen, der årligt omsætter for 500 millioner, 400 medarbejdere fordelt på afdelinger i alle de nordiske lande samt Baltikum.

Sammen med tilbygningen er der lavet tre topmoderne porte til lastbiler.

Nye betalingsløsninger

Expedit har skabt og produceret inventaret i flere kendte danske og nordiske butikskæder. Vidt forskellige kæder som Bolia, Jysk, Jem & Fix, Systembolaget, Harald Nyborg, Føtex og Bilka byder deres kunder velkommen i Expedits rammer. Virksomheden leverer alt til det nye inventar: Idéudvikling, design, produktion og opstilling.
Blandt de mest populære look er det naturlige, med rå overflader af træ og metal, samt planter som en del af inventaret - eksempelvis i form af en grøn “plantevæg”. Desuden arbejdes der på højtryk i designafdelingen med nye betalingsløsninger.
“Det gammeldags kasseapparat betjent af ekspedienter er på vej ud. I stedet vinder diverse digitaliserede udgaver frem - for eksempel løsninger, hvor man kan betale med sin mobiltelefon. Vi arbejder også på “døgnåbne” butikker, hvor man udenfor åbningstiden, kan finde QR-koden på den vare, man gerne vil købe, og derefter gå hjem til skærmen og betale,” giver Steen Bødtker som eksempel.