Familien står bag dobbelt danmarksmester
Jesper Kristensen fra Vitten har netop vundet to gange DM-guld i motocross
Af Christina Brorson
Uden en mor til at sørge for mad og klargøring af udstyr samt en far til at træne og reparere, kommer man ikke langt i motocrossens verden. Sådan et par forældre har Jesper Kristensen fra Vitten heldigvis.
“Jeg begyndte at køre, fordi far havde kørt. Han købte en firhjulet crosser til mig og min bror, da vi var 6 år, og så skiftedes vi til køre rundt i haven,” fortæller Jesper Vitten.
Hans tvillingebror Mads, holdt op med at dyrke sporten for fire år siden, men selv har Jesper Kristensen holdt ved. Ved siden af mekanikeruddannelsen på Aarhus Tech passer han sin træning med én ugentlig tur på motorcyklen og løb eller cykling alle de andre dage. For nylig blev han headhunted af Rander Motorsport og deltager i år i Randers Kommunes eliteprogram. Jesper Kristensen kører i den næstebedste række (B-rækken), og i september stillede han sig to gange øverst på sejrsskamlen til DM - første gang med sin mindste motorcykel på 125 kubik og dernæst med sin større cykel på 250 kubik.
Grill, rødvin og motocross
Jesper er stolt og glad. Næste år rykker han op i A-rækken og har absolut ingen planer om at indstille karrieren. Det er hans mor Helle glad for. Både hun og far Flemming nyder nemlig hele gamet mindst lige så meget som sønnen.
“Udover de i alt 10 løb i forbindelse med DM har Jesper kørte 13 andre - i alt 23 weekender fra sæsonstart i marts til nu. Vi har stort set ikke lavet andet. Det er sådan, vi kan lide det. Vi tager campingvognen med og bruger aftenen på grill, rødvin og hyggesnak med de andre. Det er jo vores netværk. Selvom Jesper holdt op med at køre, tror jeg, hans forældre ville fortsætte med at tage ud til løb,” funderer Helle.
Da hun mødte sin mand for 30 år siden, var det ham, der sad på cyklen. Nu er det sønnen. Sådan er det gået i mange af de andre motocross-familier også: Næste generation har taget over, og de pensionerede kørere bakker sønnerne op med skruenøglen og gode råd, imens deres koner, mødrene, søger for forplejningen. Af og til samles hele familien Kristensen til Jespers løb, når storesøster Helena og bror Mads kigger forbi.
Vinter-motocross
Selvom sæsonen er slut, betyder det ikke farvel til motocrossen. Når banen på Brusgaard lukker ned for vinteren, er den nærmeste gode bane nemlig helt i Skagen, og så går familiens weekendenture ofte hertil. Desuden bruges vinterhalvåret til at køre næste sæsons sponsoraftaler i stand. Jesper Kristensen har denne sæson kørt for Team Specialmontering, som hjælper til, når de dyre maskiner skal skiftes ud eller repareres.
I første omgang er der dog grund til at hvile lidt på laurbærrene.
”Det har været en fantastisk sæson. Den hårde træning har givet pote,” konstaterer Helle Kristensen.