Aarhus bliver vært for DM i gadefodbold
DM i gadefodbold afholdes i Aarhus til September
I anledning af kulturhovedstadsåret har Aarhus fået værtsskabet for Danmarksmesterskabet i gadefodbold.
Mesterskabet afvikles i september, og det er “OMBOLD”, der står bag. “OMBOLD” er en non-profit organisation, der tilbyder tidligere og nuværende hjemløse, misbrugere og andre socialt udsatte et socialt fællesskab gennem fodboldsporten.
Rådmand for Sociale Forhold og Beskæftigelse i Aarhus, Thomas Medom, er begejstret over, at Aarhus er blevet bedt om at være værtsby.
”Som stor fodboldfan glæder jeg mig over, at Aarhus skal lægge asfalt til Danmarksmesterskabet i gadefodbold, og det bliver kun bedre af, at det sker i kulturhovedstadsåret, hvor alles øjne er rettet mod byen. Kulturhovedstaden er for os alle sammen også dem, der skiller sig ud fra mængden. Det viser vi med DM i gadefodbold. I Aarhus stiller vi med flere hold, blandt andet FC Grønnegade, som vandt guld ved de nordiske mesterskaber sidste år og Aarhus Street Soccer, der er Danmarks første idrætsforening stiftet og drevet af udsatte. Så jeg krydser fingre for, at de aarhusianske hold vil udnytte deres hjemmebanefordel til indtage vinderpodiet,” siger Thomas Medom.