“Rådhuset er mit andet hjem”
Dansk Folkepartis spidskandidat elsker stedet, hvor hun arbejder og har haft sin gang i siden 1996
Jette Skive (DF) bruger de fleste af sine vågne timer på rådhuset i Aarhus, hvor hun har rådmandskontor på fjerde sal.
I 2009 blev den uddannede kontorassistent og frisør valgt ind i byrådet, og fire år senere skrev Jette Skive historie, da hun som den første DF'er nogensinde fik en rådmandspost i Aarhus Byråd.
SE VIDEO MED JETTE SKIVE HER
Lokalavisen Aarhus møder rådmanden for Sundhed og Omsorg på sin arbejdsplads, som er hendes yndlingssted i Aarhus:
“Rådhuset er ikke kun en arbejdsplads for mig. Det er byens stolthed og midte. Det er herfra, byen udgår, og er i det hele taget byens rygrad. Det er altid spændende at komme her, for jeg møder næsten altid nye mennesker. Det sker rigtig tit, at der er gæster ude fra den store verden, og det, synes jeg, er rigtig spændende. Det er tegn på, at Aarhus er med på beatet. Vi har noget at byde på, og folk vil gerne se, hvad Aarhus kan og vil. Det er jeg stolt af,” fortæller Jette Skive.
Bygningen, der blev indviet i 1941, er på mange måder rådmandens andet hjem.
“Det svinger meget, hvor mange timer, jeg er her. Men det er ikke et 37 timers job, og når der er byrådsmøder, er vi her til klokken 22. Jeg kommer herind hver dag med stolthed og respekt. Når jeg parkerer min bil på Rådhuspladsen og går herind, så føler jeg en respekt og er meget bevidst om, at der er nogle, som har stemt på mig. Det holder jeg mig meget for øje, og jeg tænker stort set på det hver gang, jeg går herind. Jeg er meget ydmyg over det,” fastslår Jette Skive, som bor i Viby og hver morgen kører i bil til sin arbejdsplads.
Møder med bykongen
Det var i 1996, hun begyndte at komme i huset på Rådhuspladsen 2.
“Jeg har jo haft min ugentlige gang herinde i mange, mange år. Jeg var i Bevillingsnævnet i tolv år, hvor der blev holdt møder her på stedet. Og så var jeg med Birthe Skaarup (tidligere byrådsmedlem og folketingsmedlem fra Dansk Folkeparti, red.) til budgetforhandlinger som formand for Dansk Folkepartis lokalafdeling. Jeg kan huske, at Thorkild Simonsen holdt hof for bordenden. Det var stort at møde bykongen og en øjenåbner for mig til at gå mere ind i politik,” erindrer den 66-årige Skive.
Af mindeværdige oplevelser i rådhuset nævner hun valgaftenerne til kommunalvalget, som hun snart skal genopleve.
“Dér summer det. Det er en festaften for demokratiet, og alligevel er det en aften, hvor man er bekymret og spændt. Jeg er igennem hele følelsesregisteret, og sommerfuglene flagrer inde i maven, fordi ens fremtid er usikker. Har jeg fået en begmand eller et skulderklap? Her får man at vide, om man må være med igen,” siger hun og fortsætter:
“Det er ikke nogen hemmelighed, at de seneste fire år som rådmand for Sundhed og Omsorg har været en ønskepost for mig og Dansk Folkeparti. Jeg vil rigtig gerne have lov at fortsætte de næste fire år for at se nogle af de ting, jeg har været med til at beslutte, ført ud i livet. Jeg har jo meget mere at miste til denne her valgaften, men jeg håber virkelig, at vælgerne vil give mig fire år mere, men der er jo kamp om stemmerne og rådmandsposterne,” siger Jette Skive.