Sikrere skolevej ved Hårup Skole
Aarhus Byråd tog 11. oktober stilling til hvilke steder i kommunen, der skal have del i de økonomiske midler, der er afsat til sikrere skolevej i Aarhus Kommune, over 50 millioner kroner.
Tre steder blev ikke prioriteret, herunder Hårup Skole, hvor ønsket var en cykelsti fra Hårup til Todbjerg. Begrundelsen var cykelstien var for dyr.
LÆS OGSÅ: 17,5 millioner kroner til mere sikre skoleveje i Aarhus
Ja, lad mig sige det, som det er, jeg bor i Todbjerg, og jeg har barn på Hårup Skole. Ikke desto mindre kan jeg simpelthen ikke se rimeligheden i ikke at bevillige midler til cykelsti ved netop Hårup. Jeg har baggrund i politiet og har i den forbindelse tidligere været tilknyttet præventivt arbejde, herunder holdt enkelte cykelprøver for skoleelever. Faktisk engang også på Hårup Skole.
Der er mange regler og mange ubekendte når man færdes i trafikken, ikke mindst for de nye trafikanter. En hjælp til børn i trafikken er blandt andet tydelige markering på vejbanen/afgrænsning og klare regler. Herunder afgrænset areal forbeholdt cykler, lysregulering, hvor rød betyder stop, og hvor grøn betyde kør. Selvfølgelig skal børnene lære at orientere sig uanset hvad.
Cykelsti og markeringer er med til at gøre færden i trafikken mere overskuelig for ungerne.
Når jeg sender mit barn af sted til skole på cykel, er det altid med en smule uro i maven. – Denne uro vil man som forældre nok have, uanset hvor man bor. – Men når jeg kigger ned af Bøggildsvej mod Mejlbyvej, så kunne jeg godt tænke mig bedre forhold for skolebørnene og de øvrige cyklister.
På strækningen kommer der mange biler, der kan køres stærkt på landevejen, tunge køretøjer, lastbiler, busser og landsbrugsmaskiner. Der er ingen markering eller afgrænsninger langs vejen. Ved krydset ud til Mejlbyvej er ingen lysregulering, men et T-kryds med trafik fra begge sider.
Mejlbyvejens forløb videre mod Hårup Skole foregår for cyklisters vedkommende yderst til højre ad en smal vejbane. – Flere forældre beder deres børn om at køre på fortovet ad Mejlbyvej. Mere plads på Mejlbyvej, samt evt. lysregulering ved Salonikivej, - vi har ventet længe, tak.
Kan det virkelig passe, at der ikke kan findes en løsning på dette problem?
Der bor en masse børn omkring Haarup Skole. De har fællesskaber på skolen, i fritidsklub, i idrætsforeningen eller når de leger sammen i privaten. Ville de ikke være rimeligt at gøre det bedre for børnene, at komme rundt på deres cykel? Mejlby og Hårup hænger fint sammen, forbundet af en cykelsti langs markerne. – Hvorfor ikke også få området til Todbjerg med. – Måske på sigt forbindelse også til Hjortshøj og Lystrup som har den nye Supercykelsti. - Så kunne man cykle fra Midtbyen til Mejlby på cykelsti. I øvrigt har man skåret ned på afgange med den offentlig trafik, og ja så er det vist også sundt at cykle!
Man kunne overveje en rute fra Hårup Skole bag om Haarup via Rissvangsvej og ud til Bøggildsvej, således man udgår T-krydset ved Mejlbyvej, eller måske en såkaldt 2 minus 1-vej videre til Todbjerg, den er vist ikke så dyr. – Lad os få en løsning. Fokus på lokalområderne, og de borgere der bor i dem, såfremt jeg vælges ind i Aarhus Byråd 21. november vil jeg arbejde for sikker skolevej mellem Hårup og Todbjerg.