Kvickly har slået dørene op
Kvickly har slået dørene op til sine nye lokaler, der har fået navnet 'Udsigten'. I lokalerne er der blandt andet udsigt til multikunstneren Erik Peitersens store outdoormaleri, som han tog hul på på Siimtoften i 2011.
Nu hænger det i Udsigten og er næsten færdigt. På dagen fortalte Peitersen om det store maleri til de mange interesserede og formand for Brugsforeningen Tryg, Leif Bergmann, fortalte om planerne med de nye flotte lokaler.
Blandt andet er det tanken, at der i Udsigten kan laves en kokkeskole for mænd, der gerne vil lære at lave ordentlig mad.
”Og så inviterer vi konerne bagefter, så de kan komme og spise den dejlige mad,” fortalte formanden.
I juni 2018 forventes den store ombygning at være helt slut. Endnu mangler bageriet at flytte. Når det åbner først i januar, så er det dobbelt så stort som det tidligere bageri. Apoteket skal flytte hen, hvor bageriet er nu, og der hvor indgangen ligger nu, kommer den nye store cafe til at ligge.
cns