Fortsæt til indhold

Politik kom ind med modermælken

Emil Vogelius (B) er en af de yngste kandidatet i kampen om en plads i Skanderborgs nye byråd

Samfund
Grethe Bo Madsen

Folkeskolerne skal have deres frihed tilbage, der skal passes bedre på naturen og så skal der være plads til ungdommen. Og det helst helt præcist på et af de 29 sæder, der udgør det nye byråd i Skanderborg Kommune.
Læs også: Valgkamp i Skanderborg: Vil du ha' en rød eller vil du ha' en blå?
19-årige Emil Vogelius fra Ry er en af valgkampens yngste kandidater. På tirsdag kan du finde hans navn under partibogstavet B på din valgliste.
”Jeg synes, det er vigtigt, der også er unge i byrådet. Lige nu er der ikke nogen unge tilbage i byrådet til at tale de unges sag,” konstaterer Emil, der netop som en af sine mærkesager i valgkampen har slået på blandt andet mere plads og flere ressourcer til de unge, så de kan udfolde sig socialt og kulturelt.
”Og så vil jeg også gerne arbejde for at der kommer endnu flere ungdomsboliger i vores kommune og at der gøres mere for at dække de unges behov for transport på tværs af kommunen.”
Interessen for politik mener Emil er opstået omkring middagsbordet i familien, hvor der er blevet diskuteret, og hvor han altid er blevet opfordret til at engagere sig.
”Jeg tror, jeg har fået interessen for politik ind med modermælken. Mine forældre har altid opfordret mig til at tage stilling til de ting, der foregår omkring os i samfundet. Til at have en holdning - også rent politisk,” fortæller han.
”Jeg har siden jeg gik i folkeskolen godt vidst, at jeg politisk hørte til hos de Radikale, men det er først efter, jeg kom i gymnasiet, at jeg har meldt mig ind i den lokale partiforening og har engageret mig der.”
Sin unge alder opfatter Emil ikke som en hæmsko, tvært imod. ”Det kan godt være, jeg ikke har en masse viden om alle de forskellige aspekter af vores samfund, men helt ærligt, det tror jeg altså også, kan være en stor styrke. For det betyder, at jeg er meget mere opsøgende og lyttende i forhold til de mennesker, det handler om,” konstaterer han, og fortsætter:
”Jeg synes tit, man har en fornemmelse af, at nogle af de ældre kandidater har et meget fasttømret syn på verden. De er mere optaget af, hvordan de selv mener, tingene hænger sammen. De glemmer at spørge dem, det handler om. Og det synes jeg ellers er en af de allervigtigste opgaver for lokale politikere,” understreger den unge byrådskandidat.
Til andre unge har Emil en stor opfordring på falderebet inden valgdagen: Kom nu af sted og få stemt!
”Politikerne - også de lokale - tager beslutninger, der har stor indflydelse på vi unges liv. Hvis du ikke stemmer, så går du glip af din mulighed for at være med til at få indflydelse. Det er virkelig vigtigt ikke bare at lade andre bestemme over dit liv. Derfor betyder det enormt meget, at vi unge husker at bruge den stemme, vi har.”