Fortsæt til indhold

Et godt messing-år rinder ud

2017 blev et meget vellykket år for Skanderborg Brass Band

Samfund
Arkiv

Skanderborg Brass Band er med sine 27 medlemmer byens store orkester, og de kan kaste et tilbageblik på et meget travlt og succesfyldt år, skriver bandet i en pressemeddelelse.
LÆS OGSÅ: Brass Band blev igen nummer to
Året begyndte med en udsolgt nytårskoncert på Dagcenter Gulkrog i Vejle, efterfulgt af en fælleskoncert med Aarhus Kammerkor på Fælleden.
I maj deltog orkesteret i den landsdækkende underholdningskonkurrence holdt i Ålborg med deltagelse af 15 andre bands og derefter blev også plads til to større koncerter.
Traditionen tro deltog Skanderborg Brass Band i den store Blæsermusikkens Dag sammen med flere bands i Silkeborg og sluttede af med en sommerkoncert på en sommeraften ved Ry, inden det blev tid at holde sommerferie.
Efteråret bød endnu en gang på et DM, denne gang i hjembyen. For sjette gang gik andenpladsen i 1. division til Skanderborg Brass Band.
Bandets år sluttes med julemusik - først og fremmest har det spillet i Skanderup Kirke og udendørs på Adelgade, men orkesteret kommer også til at repræsentere byen lillejuleaften med koncert i Den gamle By.jbe

Orkesteret har fået tilskud til køb af en ny xylofon af Skanderborg Festivalklub.