Fortsæt til indhold

Nu kan du få del i Lions Prisen

Borgere og foreninger kan søge om del i Lions Favrskov Prisen

Samfund
Arkiv

Nu kan der søges om at få del i Lions Favrskov Prisen.
Lions Favrskov Prisen er et ret nyt tiltag, som de fem Lions klubber i Favrskov Kommune har taget for at støtte og hjælpe borgere i kommunen. Prisen blev oprettet i 2017, hvor der dels blev doneret til transport af ældre medborgere til sammenkomst i Tungelundhallen og dels til drivhus på Naturværket i Hinnerup.
Naturværket har nu fået indsamlet penge nok til at kunne begynde at bygge det ønskede drivhus med blandt andet høj sokkel, god plads til kørestole og automatisk dør.
”Vi blev ofte spurgt om, hvad overskuddet fra Irsk Aften blev brugt til, så derfor har vi startet Lions Favrskov Prisen. Hvert år til Irsk Aften vil vi fra scenen uddele noget af sidste års overskud, så borgerne kan vide, hvad deres penge går til,” siger Ulla Bjerregaard, der er formand for det fælles Favrskovudvalg i Lions klubberne.
Prisen bliver fortrinsvis uddelt lokalt i Favrskov Kommune eller til modtagere, der hjælper borgere i Favrskov Kommune og gerne til aktiviteter for børn, handicappede eller ældre i Favrskov. Der uddeles fortrinsvis til grupper, og der kan være én eller flere modtagere.
”Vi finder selv gode modtagere, men borgere kan også ansøge,” siger Ulla Bjerregaard.
”Så hvis man har et godt projekt, der fortjener støtte og opfylder grundlaget, så kan man sende en ansøgning til dagmarskilde@lions.dk inden 1. januar.”
Irsk Aften foregår næste gang lørdag 3. marts i Sløjfen i Hadsten. Man kan eventuelt allerede nu bestille billetter på samme mailadresse som ovenfor.