Investering løfter beredskabet på Djursland
Bedre dækning på Djursland og klar til Letbanens indtog
Der bliver investeret godt og grundigt i fremtiden i det fælleskommunale beredskab 'Beredskab & Sikkerhed', der dækker Djursland-kommunerne og Randers og Favrskov kommuner. Over de næste 20 år bliver der i alt sendt 78 millioner kroner af sted til nye brand- og redningskøretøjer, og i sidste uge blev resultatet af de første store investeringer præsenteret. Her kunne Beredskab & Sikkerhed indvie de to nye redningskøretøjer, der får plads i henholdsvis Grenaa og Hornslet. De to nye redningsvogne er kombi-køretøjer, der kan fungere som redningsvogne, miljø- og kemikalieberedskab, og er dermed er beregnet til færdselsuheld med fastklemte, lastbil- og busulykker, ulykker med letbanen og større miljø- og kemikalieuheld. Med andre ord er der tale om en vigtig opgradering af beredskabets udstyr til gavn for borgerne, fortæller beredskabsdirektør Kasper Sønderdahl.
“Vi har nogle vogne, der trænger til udskiftning, og derfor investerer vi otte millioner over de næste to år. Det er selvfølgelig vigtigt for os, at beredskabet er intakt, og derfor er de to nye vogne identiske. Det betyder, at der altid er sikkerhed for, at ét af specialkøretøjerne kan rykke hurtigt ud, og vi er sikre på, at Djursland altid er dækket,” forklarer Kasper Sønderdahl.
De to nye redningskøretøjer betyder også, at den vestlige del af Djursland kan se frem til en bedre dækning, noterer beredskabsdirektøren.
“Indtil nu har Hornslet-området været dækket fra Grenaa eller Randers, så det betyder helt klart, at beredskabet får et løft ved at have en vogn i Hornslet,” uddyber han.
Fremtiden for beredskabet på Djursland byder på nye trafikale udfordringer, når Letbanen engang kommer på skinner.
Forhåbentlig bliver antallet af udrykninger til letbane-ulykker et fåtal, men Beredskab & Sikkerhed er under alle omstændigheder klar til de opgaver, der måtte vente.
“Når Letbanen kommer, betyder det også en ændring i risikoprofilen. Derfor har vi sørget for, at vores nye køretøjer kan håndtere en ny type opgaver, mens vores reddere i løbet af 2018 får specialuddannelse i letbaneulykker. Vi håber naturligvis, at det bliver ganske få gange, det skal i brug, men det nytter jo ikke, at vi ikke er klar,” konstaterer Kasper Sønderdahl.