Fortsæt til indhold

"Det er stærkt bekymrende"

Besparelser i den kollektive trafik i Region Hovedstaden, vil ramme nordsjælland særligt hårdt, skriver borgmestre i henvendelse til regionsrådsformanden

Samfund
Arkiv

En række nordsjællandske borgmestre har nu henvendt sig til regionsrådets formand og formanden for trafikudvalget efter en udmelding om store besparelser inden for den kollektive trafik.
Den skriftlige henvendelse kommer fra Hillerøds borgmester Kirsten Jensen og fra Steffen Jensen, Halsnæs, Benedikte Kiær, Helsingør, Thomas Lykke Pedersen, Fredensborg, Anders Gerner Frost, Gribskov, og John Schmidt Andersen, Frederikssund.

"Stærkt bekymrende"

Borgmestrene skriver således:
“Kære Sophie Hæstorp Andersen og Jens Mandrup: Vi skriver til jer, fordi vi finder det stærkt bekymrende, at der over de næste år skal spares mellem 60 mio. kr. og 100 mio. kr. på den kollektive trafik i Region Hovedstaden. Det svarer til mellem 10 og 20 procent af det samlede budget på området.
Nedskæringer i den størrelsesorden vil ramme studerende, pensionister og helt almindelige lønmodtagere i Nordsjælland, der er afhængige af den kollektive trafik. Samtidig vil besparelserne direkte modarbejde vores fælles ønske om, at flere benytter den kollektive trafik og regionens udmelding om, at den kollektive trafik i 2025 skal håndtere 15 pct. flere ture end i dag.
Vi har forståelse for, at regionen i lighed med kommunerne må prioritere sine økonomiske ressourcer. Når vi taler med virksomhederne i vores område er transport, herunder offentlig transport, af meget stor betydning for deres medarbejdere og virksomhedernes mulighed for udvikling, og derfor kan opretholdelse af en god service ses som en direkte erhvervs- og udviklingsindsats, hvor vi kender effekten, og som vi derfor må prioritere meget højt.
Vi bakker op om planerne for Letbanen, fordi den afhjælper nogle af de massive trængselsproblemer, vi ser i Storkøbenhavn. Men hvor der i store dele af Storkøbenhavn er et fintmasket net af kollektive transportmuligheder, og hvor investeringer i metro og letbane kan føre til besparelser andre steder, så vil besparelser i den størrelsesorden, der er lagt op til, ramme Nordsjælland hårdt og hårdere end andre dele af regionen. Vi er især bekymret for, at besparelserne vil ramme vores velfungerende og succesfulde R-net og lokalbanerne, der er rygraden i vores kollektive trafiknet i Nordsjælland.
Vi håber, at I inden mødet den 23. januar i forretningsudvalget vil genoverveje oplægget til besparelser, og at I vil mødes med os herom,” skriver de seks nordsjællandske borgmestre. /an