Nu skal skanderborg betale 138 mio. kr. ekstra for vand
Det blev dyrt, da vandselskaberne tabte en retssag om skat
Da de danske vandselskaber tabte en principiel retssag tirsdag i sidste uge om betaling af skat, sendte det en regning på 32 mia. kr. videre til kunderne i landets 275 vandværker.
LÆS OGSÅ: Åbningsfest for AquaGlobe
Hos forbrugerne ved Skanderborg Forsyning lyder regningen på 138 mio. kr..
Det er heldigvis en regning, der skal betales over 75 år.
Men i snit betyder skattesagen, at forbrugerne i Skanderborg skal betale én kr. mere pr. m3 i gennemsnit over årene.
Omregnet til en gennemsnitsforbruger, en familie med to voksne og to børn, er det 100-150 kr. mere om året, oplyser Sara Funch, økonomichef ved Skanderborg Forsyning.
Retssagen rammer også de private vandværker.
Men regningen til kunderne vil falde forskelligt ud fra år til år og fra selskab til selskab, da skattesagen handler om de vilkår, vandværkerne har for at trække investeringer fra i skat.
“Nogle år vil udgiften til skat være højere, andre år lavere afhængig af niveauet for investeringer,” siger Sara Funch.
De nye og dyrere skatteregler trådte i kraft fra 2010.
“Og i 2011 opkrævede vi af den grund halvanden mio. kr. ekstra hos forbrugerne. Siden har vi haft så store investeringer - blandt andet til at nedbringe vandspildet - at vi ikke skulle opkræve noget. Men i 2019 kommer der igen en stigning, og det vil der være løbende med én kr. i snit over årene,” siger Sara Funch.
Brancheforeningen har endnu ikke taget stilling til, om man vil anke den tabte skattesag fra Østre Landsret.
“Men hele branchen er imod denne ekstraskat, da vandselskaberne skal hvile i sig selv og er stramt reguleret fra staten. Vi er derfor imod, at vi bliver pålagt denne ekstra skat, som vi ser som en ekstra skjult skat til forbrugerne,” siger Sara Funch.
Sagen går tilbage til 2009, da Folketinget besluttede, at kommunernes vandselskaber skulle ændres til selvstændige aktieselskaber.
Daværende miljøminister Troels Lund Poulsen (V) forsikrede dengang, at danskerne skulle have billigere drikkevand og betale mindre for at komme af med deres spildevand. Sådan gik det dog ikke.