”Kør den ind med kærlighed”
Ny formand Poul Martin Bonde kom smukt gennem sin første beretning, mens kasserer Per Langpap tog afsked efter 34 år ved generalforsamlingen i Skanderborg Festivalklub
Capri i Dyrehaven var fyldt til noget nær bristepunktet, da Skanderborg Festivalklub forrige mandag holdt generalforsamling.
LÆS OGSÅ: Smukfest: Skovlunden er kommet for at blive
”Jeg spurgte min kone til råds om, hvordan jeg skulle gribe det an her i aften. Hun svarede: 'Kør den ind med kærlighed'.”
”Indgangsbønnen” fra fungerende formand Poul Martin Bonde - der senere på aftenen endte som genvalgt til bestyrelsen og ny formand - gav jubel i salen, inden han forsatte med et tilbageblik på 2017-festivalen i helikopter perspektiv.
”2017 hører til blandt de bedste festivaler, vi nogensiden har lavet. Mens kolleger i festivalverdenen var hårdt ramt af regn og måtte kæmpe med mudderpøle og gummistøvler, havde vi en sommerfestival af de allerbedste.”
LÆS OGSÅ: Fly til Smukfest er ikke opgivet
Trods den vellykkede festival lagde Poul Martin Bonde ikke skjul på, at en af de helt store udfordringer bliver at sikre udviklingen af Smukfest .
Undervejs fremlagde han bestyrelsens strategiske anbefalinger, der foruden et fortsat stort fokus på Safety First indeholdt et mål om at komme op i skala og fastholde en attraktiv profil, øge fokus på bæredygtighed og CSR (social ansvarlighed, red), en ny frivilligpolitik samt en optimal udnyttelse af de fysiske rammer.
Samtidig slog han fast, at der hverken i 2018, eller senere vil komme en Smukfest, der strækker sig over to weekender. Det ligger fast efter Planklagenævnet i april sidste år underkendte Skanderborg Kommunes tilladelse hertil.
Det sidste regnskab
Til stående bifald blev Per Langpap optaget i 'The Legends of Smukfest' samt overhældt med blomster og smukrom som anerkendelse for sin indsats som kasserer gennem de seneste 34 år.
Et værdigt punktum for fremlæggelsen af et årsregnskab med smukke, grønne tal på bundlinjen.
”2017 gav os et flot overskud på 6,6 mio. kr. Det er 1 mil. kr. bedre end i 2016, hvor vi endte med et overskud på 5,5 mio. kr. Også omsætningen blev højere i 2017. Her nåede vi op på 65,9 mio. kr. Det er 13 mil. kr. mere end i 2016,” forklarede han.
Årets resultat efter skat endte på 4,8 mio. kr. Heraf blev 951.948 kr. overført til Smukfonden, mens 2,5 mio. kr. blev henlagt til en særlig jubilæumspulje forud for fejringen af 40-års jubilæet i 2019.
Aftenen blev rundet af med uddeling af 303.000 kr. fra Smukfonden, hvor blandt andet det lokale projekt, 'Sammen Gror Vi', modtog 50.000 kroner.