Et partnerskab med vind i sejlene
Det vandteknologiske samarbejde Aquaglobe er kommet godt fra start
Forleden holdt Aquaglobe kick-off for partnere og medarbejdere - og det skete med fuld vind i sejlene og masser af nye partnere og projekter.
Det skriver Aquaglobe i en pressemeddelelse.
LÆS OGSÅ: Åbningsfest for Aquaglobe
Der er allerede løbet meget vand under broen siden Kamstrup, Grundfos og AVK gik sammen med Skanderborg Forsyning for at stable partnerskabet Aquaglobe på benene tilbage i 2016.
Allerede da var partnerskabet solidt med nogle af de største vandteknologiske producenter i Danmark.
Nye partnerskaber
I første halvdel af 2017 kom yderligere fire partnere til i form af Stjernholm, Danova, Eltronic og Powel. Derved afspejler partnerskabskredsen Aquablobes mål om at udnytte den digitale omstilling med machine learning, algoritmer og automatisering.
Det var netop projekter i samspillet mellem digitalisering og vandteknologi, der blev vist frem på kick-off ved fejringen.
Henover julen gik det hurtigt. Med korte mellemrum blev det underskrevet aftaler med Frontmatec, VIA University College og Silhorko-Eurowater.
jbe