Fortsæt til indhold

Råger skal jages væk

Rågerne larmer og generer beboerne omkring Porsbakkerne i Auning

Samfund
Anette Bonde

Beboerne ved skoven i Porsbakkerne i Auning får måske et lidt fredeligere forår og sommer, end de er vant til. Fri for rågeskrig. Norddjurs Kommune vil nemlig forsøge at skræmme voksne råger væk inden ynglesæsonen.
Rågen må ikke skydes i forbindelse med jagt, men der kan søges tilladelse til regulering, hvis de er til betydelig gene. Larmen fra rågekolonien starter ved 4-tiden, når sommersolen står op, og den er allerværst, når ungerne skriger efter mad.

Regulering af råger

Norddjurs Kommune har i samarbejde med Auning Jagtforening reguleret rågeunger ved nedskydning i mange år. Dette har foregået fra 1. maj til 15. juni.
I år vil Norddjurs Kommune som noget nyt forsøge at skræmme de voksne fugle væk til en anden, knap så bynær placering, inden redebygningen og æglægningen starter. Fra 1. februar til 15. marts vil Auning Jagtforening derfor udføre regulering i Porsbakkerne. Det vil ske i weekenden fra solopgang og to timer frem, og igen fra to timer før solnedgang og til solnedgang.