Fortsæt til indhold

Det er komplekst at være menneske

Lektor og anmelder Erik Skyum Nielsen benytter ved højskoledag i Ebeltoft Sognegaard, Pontoppidans romanklassiker 'Lykke Per' til at udlede grundvilkårene for det at være menneske

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Erik Skyum Nielsen, lektor i litteratur på Københavns Universitet og kritiker på dagbladet Information, er manden på podiet ved højskoledag i Ebeltoft Sognegaard torsdag 11. februar.
"Det er komplekst at være menneske" er titlen på Erik Skyum Nielsens foredrag, der handler om grundvilkårene for mennesker - kærlighed og angst, håb og tro, liv og død - med udgangspunkt i Henrik Pontoppidans (1857-1943) romanklassiker, samtids- og udviklingsromanen 'Lykke Per' (1898-1904).

Fra øverste hylde

'Lykke-Per' hører til i superligaen af betydeligste udviklingsromaner og sætter med nådesløs konsekvens personlighedsspørgsmålet på dagsordenen gennem fortællingen om præstesønnen Peter (Per) Andreas Sidenius. der forlader sit barndomshjem, hvor han har følt sig fremmed og undertrykt, for at skabe sit eget liv og omforme samfundet efter sine egne ideer.
“For det vidste han nu, at han var født til paa sit Omraade at blive Morgenvækkeren og Banebryderen i dette dorske Samfund af tykblodede Præste- og Degnesønner.”
Han forkaster sin fromme, provinsielle præstefamilie, flytter til hovedstaden for at blive ingeniør og komme frem i den verdslige, industrialiserede verden og gribes af det moderne gennembruds ideer.
Erik Skyum-Nielsen har beskæftiget sig indgående med Pontoppidans forfatterskab og regnes for at være en af landets førende Lykke-Per- og Pontoppidan-eksperter.