Fortsæt til indhold

Flertal for konfirmations­forberedelse i skoletiden

Politisk flertal for i Syddjurs Byråd at konfirmations­forberedelse i skoletiden kan erstatte understøttende undervisning i op til to timer om ugen

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Et flertal bestående af samtlige partier og lister minus SF godkendte på sidste uges byrådsmøde, at folkeskolerne, frivilligt, kan lade konfirmationsforberedelsen erstatte understøttende undervisning i op til to timer om ugen.

Det har været et stort ønske fra præsterne i Syddjurs Provsti, at konfirmationsundervisningen kan flyttes længere frem på dagen i stedet for som nu, hvor undervisningen af de vordende konfirmander primært sker efter, at skoledagen er forbi tæt på skumringstimen.
Læs mere:
Konfirmandforberedelse: Kortere skoledage til konfirmander i Syddjurs?
Kommentar: Konfirmander i skoletiden
Forsøg: Venstrefløjens apostle vil diskutere konfirmationsforberedelse i byrådssalen
Konfirmationsforberedelse:JA fra ministeren til Syddjurs
Konfirmandforberedelse: Ikke undervisning - men forkyndelse
Konfirmandforberedelse: Syddjurs har fået en forhåndstilkendegivelse
Konfirmandforberedelse: Kortere skoledage til konfirmander i Syddjurs?
Debat Norddjurs: Ja, til konfirmationsforberedelse i skoletiden som en mulighed
Debat: Konfirmationsforberedelse - hvad sker der lige Norddjurs politikere?
Konfirmandundervisning: Den enkelte skole i Norddjurs bestemmer selv
Konfirmation: Har Venstre i Norddjurs mistet grundlæggende værdier?
Debat Norddjurs: Konfirmationsforberedelse - V, I, S og SF for topstyring og ensretning

Forskel på rød og blå

De, der havde forventet en principiel politisk debat, gik skuffede hjem.

Enhedslistens Jesper Yde Knudsen gjorde ellers et behjertet forsøg på at løfte debatten ud over det lavpraktiske, da han gentog, hvad han har sagt tidligere, at konfirmationsforberedelse er forkyndelse og dermed ikke undervisning.
“Det er vigtigt for mig at slå fast, at vi i undervisningen holder fast i at adskille videnskab og tro,” sagde Jesper Yde Knudsen.

Når han alligevel stemte for beslutningen, skyldes det, at der er tale om et forsøg godkendt af Undervisningsministeriet, og at det er frivilligt for skolerne at hoppe med på vognen.

Hvad med weekenderne?

SF's Helle Røge ville ikke være med til at fjerne timer fra den understøttende undervisning for 7. og 8. klasse, som bliver konsekvensen. Hun appellerede i stedet til, at præsterne måske overvejede at bruge weekenderne til konfirmationsforberedelse.

Socialdemokratiets Ole Bollesen nikkede ja til at deltage i forsøget, der strækker sig over fire år med start i indeværende skoleår, hvis skoler og præster bliver enige om allerede at begynde nu.

“Vi siger ja, fordi det er frivilligt at være med,” lød det fra Bollesen.

Den borgerlige side kunne over en bred kam støtte ønsket fra præsterne.

Om konfirmationsforberedelse er understøttende undervisning eller ikke, gav de ikke deres besyv med om.