Kun en tåbe frygter ikke haven
Skal du i haven i påsken - så pas på!
Sidste år var antallet af danskere, der kom til skade i forbindelse med havearbejde det højeste siden 2010. Så når sydvestjyske husejere på denne årstid finder haveredskaberne frem, skal de være særligt opmærksomme og forsigtige, lyder rådet fra GF Forsikring i Esbjerg.
Foråret står for døren, og med det lunere vejr er der mange, der bruger tiden på havearbejde, så haven igen kan fremstå pæn og indbydende. Men inden man giver sig i lag med bedene og hækken, skal man tænke sig om, for havearbejdet er ikke helt ufarligt, påpeger GF Forsikring i Esbjerg.
"Hos GF Forsikring har vi hvert år kunder, der anmelder skader, hvor de er kommet til skade i forbindelse med havearbejdet. Det er alt lige fra mindre skader med fingre og hænder, til alvorlige hovedskader i forbindelse med faldeskader fra stiger. Derfor opfordrer vi havefolket til at tage deres forholdsregler, når de går i ”krig” med haven. Det kan fx være altid at bruge havehandsker, når hækken skal klippes, og sikre stigen inden man kravler op på den," siger forretningsfører hos GF Forsikring i Esbjerg, Kim Nielsen.
Stigning i antal ulykker ved havearbejde
Ifølge tal fra Ulykkes Analyse Gruppen ved Odense Universitetshospital var der alene i de første tre kvartaler i 2015 mere end 472 danskere, der blev behandlet på skadestuen i Odense for tilskadekomster i forbindelse med havearbejde.
Sammenlignet med hele 2014, hvor der var i alt 419 tilskadekomne, der søgte skadestuebehandling på skadestuen i Odense, er der tale om en klar stigning i antal tilskadekomne. Da skadestuen i Odense kun har et optageområde, der svarer til omkring 5 procent af Danmarks befolkning, betyder det, at der på landsplan er rundt regnet 10.000 danskere, der årligt søger skadestuebehandling som følge af tilskadekomst i forbindelse med havearbejde.
"Tallene taler deres tydelige sprog: Hvert år er der rigtig mange danskere, der opsøger landets skadestuer, fordi de undervurderer farerne ved havearbejde," konkluderer Kim Nielsen.
Skadetallene fra Ulykkes Analyse Gruppen ved Odense Universitetshospital viser også, at når danskerne kaster sig over havearbejdet, sker de fleste skader i forbindelse med brug af stiger, hækkeklipper, plæneklipper, hækkesakse og motorsave.