Donér dine aflagte briller og ændr et liv
Du kan donere brillerne i Synoptik i Adelgade. 7 ud af 10 danskere har briller eller solbriller, de ikke bruger.
Et par donerede briller kan være med til at ændre et liv.
I hvert fald når man bor i et land som Ghana, hvor briller er en sjældenhed og en stor omkostning. Du kan være med til at ændre et andet menneskes liv, hvis du donerer dine aflagte briller til Synoptik, der for 15. gang tager til Ghana og foretager synsprøver og deler briller ud.
Du kan donere dine aflagte briller og solbriller i Synoptik på Adelgade i Skanderborg. Det opfordrer kæden i en pressemeddelelse.
Børn, der ikke kan se bogstaver tydeligt, har svært ved at lære at læse. Og en taxachauffør, der ikke kan se tydeligt længere, kan ikke længere køre bil. I Danmark ville et par briller hurtigt fikse problemet, men i Ghana, hvor briller er en sjældenhed og en stor omkostning, har et dårligt syn store konsekvenser. De ubehandlede synsproblemer går ud over livskvalitet, levebrød og uddannelse.
Men du kan gøre en forskel, hvis du er en af de 7 ud af 10 danskere, der ifølge en undersøgelse fra Synoptik har gamle briller og solbriller liggende i skuffen derhjemme.
Synoptik har siden 2007 rejst til Ghana med tusindvis af aflagte briller og solbriller, doneret af Synoptiks kunder. Og til oktober skal medarbejdere fra brille-kæden afsted igen for at foretage synsprøver og dele gratis briller ud.
Får livskvaliteten tilbage
Synoptik gør brillerne i stand, så de er klar til at hjælpe den ghanesiske lokalbefolkning og deres syn.
»Det er fantastisk, at tusindvis af danskere gennem årene har bakket op om projektet og doneret briller, og vi håber, de fortsætter. For dårligt syn er et kæmpe problem i Ghana, og de donerede briller gør en enorm forskel for både gamle, unge og børn, der pludselig for livskvaliteten tilbage,« siger Ilona Søhoel, der er teamleder på projektet.
Jeg er slet ikke i tvivl om, at det er livsændrende for dem, at vi kommer med briller til dem. De rejser sig op og danser, de velsigner os, og de smiler op til begge ører, når man har ramt den rigtige styrke.Ilona Søhoel, optiker og teamleder på projektet
Ilona Søhoel med egne øjne set glæden i ghanesernes øjne, når de får et par briller på.
»Jeg er slet ikke i tvivl om, at det er livsændrende for dem, at vi kommer med briller til dem. De rejser sig op og danser, de velsigner os, og de smiler op til begge ører, når man har ramt den rigtige styrke. Det er fantastisk at opleve,« siger hun.
Er du også en af de mange danskere, der har briller eller solbriller liggende derhjemme, som du ikke bruger? Så indlever dem i Synoptik på Adelgade i Skanderborg, og vær med til at give en ghaneser et bedre syn. Brillerne kan afleveres hele året.