Grenaa byder op til DM i indefodbold
Landets ti bedste indendørshold mødes lørdag til show og ypperlig fodbold- underholdning i Grenaa Idrætscenter
Der er med garanti både fodboldlækkerier, show og intens spænding på programmet, når Grenaa Idrætscenter lørdag 21. januar slår dørene op til DM i indefodbold med ti af landets bedste indendørshold på gulvet.
Det er 7. gang, at netportalen indefodbold.dk med den lokale ildsjæl Nikolaj Søjmark fra Grenaa i spidsen byder op til dette DM-arrangement, som indendørshold over hele landet har kæmpet om at få adgang til ved indhøste point til Grand Prix stævner rundt i landet gennem de seneste måneder, hvor udendørsfodbolden holder vinterpause.
Og Nikolaj Søjmark og indefodbold.dk har fået skruet et rigtig godt og attraktivt DM-koncept sammen og fastholdt arrangementet i Grenaa.
“Vi forventer i år mellem 1500 og 2000 tilskuere til DM,” siger Nikolaj Søjmark.
Deltagelse i DM-stævnet er højdepunktet for de mange indendørshold, og turen til 888sport.dk DM i indefodbold, som DM-arrangementet hedder i år, får landets dygtigste indendørsspillere til at sætte kursen mod Grenaa.
Vivild det lokale islæt
Blandt de deltagende hold er det igen Grafisk ID med base i Vivild, som skal forsvare de lokale farver. Djursland har en stærk tradition for at kunne stille med stærke hold til indendørsstævner, og det er ikke mere end et par år siden, at både legendariske L-tek fra Nørager og opkomlingene fra Grafisk ID i Vivild nåede semifinalen til DM-stævnet, hvor de dog begge blev slået af de bedste sjællandske hold, som har for vane at snuppe pokalen med hjem til Djævleøen.
Grafisk ID har forstærket sig med spillere fra Aarhus og Lemvig, men forventes at stille med Vivilddrengene Sebastian Stær, Frederik Bjerregaard og Henrik Borup på holdet. Om holdets divisionsspiller fra Hobro Anders Holvad stiller op, ved arrangørerne ikke i skrivende stund.
Stærke sjællændere
I år er der dog stærk nordjysk repræsentation med holdet Kvix fra Thisted, som med navne som Mikkel Agger og Sead Gavranovic har flere kendte divisionsspillere på holdet. Kvix har klaret sig forrygende og indsamlet rekordmange point i vinterens Grand Prix stævner, og holdet var allerede sidste år med helt fremme.
Men blandt favoritterne er som altid de stærke sjællandske hold med MD Rustfri og sidste års vindere, Holger Danske Flytteforretning, som i år har den kendte Gardin Lis fra Voldum som sponsor og derfor optræder under Gardin Lis' navn. Blandt andre favoritter kan man også medregne Hobro Apotek/Grønlund Gruppen med de eminente indendørsspillere, tvillingerne Martin og Peter Thomsen, som ankermænd.
For publikum er der masser af underholdning og et stort pauseshow med mulighed for at vinde 10.000 kr. kontant og andre store præmier.
Den store fodboldlørdag indledes kl. 13.00 med et U14 forstævne med hold fra Grenaa IF U14, Randers Freja U14, Nørager BK U14 og Thisted FC U14.
Derefter overtager de ti hold scenen med gruppespil i to puljer, derefter en mellemrunde, inden vinderen findes omkring kl. 22 efter en finalerunde.