Fortsæt til indhold

Læge-kolleger vil ikke overtage Stig Gerdes' patienter

Region Syddanmark havde håbet på lægernes forståelse i "nødens stund"

Samfund
Peter Friis Autzen

Læge Stig Gerdes i Fredericia kan ikke sende sine cirka 1.900 patienter videre til kollegerne. De vil ikke have dem.
Det ligger fast, efter at bylægerne i Fredericia har holdt møde om sagen.
"Vi er alle bekymrede for situationen omkring Stig Gerdes' patienter. I forbindelse med langtidssygdom af vores kollega, Peter Hein, har vi netop afsluttet et langvarigt og utilfredsstillende forløb, der ikke var til gavn for hans patienter. Med henblik på at forhindre et lignende forløb, har vi i fællesskab med Stig Gerdes enstemmigt besluttet, at byens læger ikke kan behandle hans patienter," skriver bylægerne i en pressemeddelelse.
Lokalavisen har forgæves forsøgt at få en uddybende kommentar fra bylægernes formand, Kerstin Henriksen.

Regionen: Lægerne lægger pres

I pressemeddelelsen henviser bylægerne Stig Gerdes' patienter til Region Syddanmark. Men det er helt misforstået, mener chef i regionens Prakisafdeling, Frank Ingemann Jensen.
"Hvad skal vi gøre, når patienterne ringer? Vores ansatte er jo ikke læger. Stig Gerdes har ydernummeret, og overenskomsten slår fast, at han skal finde en vikar eller give patienterne videre til kolleger. I nødens stund, hvor han ikke kan finde en vikar, havde jeg regnet med, at lægerne ville træde til. Jeg anerkender, at de er presset, men med 30 læger og 1.900 patienter er det under 70 patienter pr læge. Og de er jo ikke syge allesammen," siger Frank Ingemann Jensen.
Han er tilbøjelig til at se bylægernes afvisning i et politisk lys:
"Det virker som om de siger nej for at lægge pres på systemet. Måske fordi de synes, at det er urimeligt, at Stig Gerdes er blevet frataget sin autorisation. Men det er jo ikke regionens beslutning," siger Frank Ingemann Jensen.
Hvis Stig Gerdes' patienter har brug for en læge, kan de ifølge Frank Ingemann Jensen gøre en af tre ting:
"Hvis det er akut, kan de tage på skadestuen eller sygehuset eller ringe til lægevagten," siger han.
Det har som nævnt ikke været muligt at få en kommentar fra bylægernes formand, Kerstin Henriksen.