Få lørdagsbilletter tilbage til Northside
Festivalen forventer, at lørdagsbilletterne snart er solgt
Der har længe været udsolgt af endagsbilletter til fredag og søndag til Northside-festivalen, og med tirsdagens tilføjelse af The Prodigy og Richard Ashcroft til lørdagens program forventes det nu, at de sidste endagsbilletter vil være væk inden længe.
Det skriver Northside i en pressemeddelelse.
Udover de to engelske giganter kan man lørdag på Northside desuden opleve Thomas Helmig, The Kills, Phlake og When Saints Go Machine, og der kommer flere navne til inden længe.
"Det er ved at være sidste udkald, hvis man har lyst til at deltage i Northside 2017, men kun har mulighed for at være med om lørdagen. Man skal dog heller ikke vente for længe, hvis man planlægger at være med alle tre dage, da partoutbilletterne fortsat sælger i et historisk højt tempo," siger John Fogde, talsmand for Northside.
De 20 offentliggjorte navne til NorthSide 2017 er: Radiohead, Frank Ocean, The Prodigy, Richard Ashcroft, Run The Jewels, Bastille, The 1975, Primus, The Kills, Thomas Helmig, Mø, Veronica Maggio, Mando Diao, Peter Sommer & Tiggerne, Phlake, When Saints Go Machine, Agnes Obel, Liss, Bisse og Off Bloom.
dp