Nytårskur gav stort ryk-ind på Fælleden
250 lokale erhvervsfolk, politikere og kommunale medarbejdere ønskede hinanden Godt Nytår - for første gang i nyt byggeri
Fremmødet var massivt til Nytårskuren i Skanderborg Kommune, som for første gang blev holdt i det nye byggeri på Skanderborg Fælled.
Der var 250 mødt frem i forhold til sidste års deltagerantal på 200, da arrangementet fandt sted i Kulturhuset i Skanderborg.
Det var da blandt andet også de nye fysiske rammer, som borgmester Jørgen Gaarde (S) hæftede sig ved i sin tale til deltagerne, som er repræsentanter fra det lokale erhvervsliv, politikere og embedsmænd.
“Vi har glædet os til at vise huset frem, så I kan få en smag på de muligheder, som de nye rammer giver,” lød det.
Borgmesteren minder om, at Skanderborg Fælled er et åbent hus, som skal bruges af kommunens borgere, foreninger og erhvervsliv til møder, arrangementer, sport og messer.
“Vi har en ambition om, at huset her skal være åbent i alle døgnets vågne timer. Og vi er allerede godt på vej.”
Borgmester Jørgen Gaarde (S) havde de optimistiske briller på i sin nytårstale til erhvervsfolkene.
Generelt går det godt i Skanderborg Kommune, hvilket blandt andet kommer til udtryk ved, at arbejdsløsheden er den næstlaveste i landet, og erhvervsklimaet ifølge DI er det tredjebedste i landet.
“Masser af virksomheder i Skanderborg Kommune både små og store og i forskellige brancher har haft en solid vækst i 2016 og går meget forventningsfulde ind i det nye år. Der er mange erhvervssucceser at fremhæve,” sagde borgmester Jørgen Gaarde.
Kommune får også flere borgere på grund af tilflytning, blev det fremhævet.
Nytårskuren er arrangeret af ErhvervSkanderborg, VisitSkanderborg, City4You og Skanderborg Kommune.