Nyt yogacenter er vild med øko og genbrug
Økologi og genbrug er i højsæde hos Yoga Fællesskabet på Stavneagervej 11, der åbnede dørene op 9. januar
Dea Gibhart Christensen og Karin Arberg Jensen står bag yogacenteret, som de i folkemunde gerne vil kalde Yoga F. Her tilbydes der forskellige stilarter af yoga, behandlinger, og så er stort set alt i centeret genbrug og økologisk.
”Rigtig meget er genbrug, og så forsøger vi, at så meget som muligt skal være økologisk. Vi har f. eks. måtter, der er 80 procent genbrug og nogle, der er 100 procent økologiske,” fortæller Dea fra Studstrup og fortsætter:
”Det meste vi har købt, er faktisk brugt. Til vores café, har vi været nødt til at købe nye bænke, men de er ikke helt nye, for det er sådan nogle gamle traller, der er lavet om. Det der med at genbruge og geninvestere, den tanke kan vi godt lide,” siger hun.
”Vi er et udrensningssted, så det handler ikke kun om at holde os selv rene, men også at holde naturen og verden ren. For mig er det også velfærd, at vi ikke sviner naturen til mere end højst nødvendigt ved at købe ting, der ikke kan nedbrydes. Det betyder meget for mig, at vi gør det bedste vi kan,” understreger Karin fra Egå.
Fællesskab
Men hvorfor det lige er kommet til at hedde Yoga Fællesskabet, er der flere årsager til. En af dem er, at Dea og Karins mand også har del i centeret. De to familier er nemlig gået sammen om at starte det. ”Det er os, der kører driften i det daglige, men de har også medindflydelse og bestemmelse, i og med at vi alle har investeret,” fortæller Dea.
”Man kan sige, vi kunne ikke have skabt det her uden hinanden,” tilføjer Karin.
Men de to indehavere fortæller, at deres navn har ligeså meget med deres medlemmer at gøre. ”Vi vil gerne skabe et fællesskab med folk, for de der kommer her, bidrager ligeså meget, som vi gør. Folk er ikke et nummer hos os, de er en del af fællesskabet, og vi rummer dem, de er,” siger Karin.
Dea tilføjer, ”Derfor er det også vigtigt for os, at vi har en café, hvor vi forhåbentligt kan sidde og snakke. Vores plan er, at der skal stå the og være lidt lækker musik, så man har lyst til at komme og være en del af fællesskabet.”
Yogastilarter under et tag
Ideen til Yoga Fællesskabet startede, da Dea mente, at der manglede et sted med flere yogastilarter.
”Jeg havde egentlig savnet lidt det der med, at man kan komme ind et sted, hvor der er flere forskellige yogatyper, og så tænkte jeg, det bliver vi simpelthen nødt til. Så jeg ringede til Karin, og hun var bare med på ideen lige med det samme,” fortæller Dea.
”Vi er begge uddannet kinesiologer, så vi har en kæmpe viden omkring, krop, sind og ånd, og hvordan man fjerner blokeringer og renser ud. Dea har en lang yogaerfaring, og jeg har en lang behandlererfaring med healing og kinesiologi, så på den måde supplerer det bare hinanden, og går op i en højere enhed,” fortæller Karin.