Kom forbi Gymnasternes dag i Ry
Så er det på lørdag 25. februar, at det går løs ved Gymnasternes dag, når over 840 gymnaster fra Jylland fylder Ry Hallerne og viser gymnastik på alle niveauer.
Der er lagt op til et underholdende show, når 846 gymnaster fra 18 foreninger kommer og viser seværdig og underholdende gymnastik. Det er et rekord stort antal deltagere ved Gymnasternes dag i Jylland og det er de glade for i Ry.
"Vi vil gerne skabe fortællingen om glæden ved gymnastik i alle dens former, vise befolkningen i Ry og omegn, at gymnastik rykker og skaber fællesskaber, at gymnastik er seværdigt. Vi håber at kunne tiltrække gymnastikaktivitet til byen for at skabe opmærksomhed på den idræt, som vi er stolte ved og som har en stor plads i vores hjerter", fortæller en begejstret Formand Marlene Thanning Helms, fra Ry GF i en pressemeddelelse.
Det bliver et meget varigerende show, hvor man kan opleve både opvisnings-og konkurrencegymnaster samt mange af gymnastikkens discipliner. Alle er velkommen i Ry Hallerne til et brag af en opvisning. Showet starter kl. 9.15.
Programmet findes her: http://gymdanmark.dk/media/24907/plakat-program-ry.pdf
Gymnasternes dag er en opvisningsdag med fokus på kvalitet, gymnastikglæde og show over hele disciplin paletten. Tre forskellige steder i Danmark mødes over 2.500 talenter og gymnastikstjerner. GymDanmarks seks regioner er værter for denne gymnastikopvisning, der bringer publikum på en rejse igennem gymnastikkens mange discipliner, fremført af både konkurrence- og breddehold.