Fortsæt til indhold

Super god idé

Den er en super god idé, at gøre det nemmere for kommunerne at indføre 40 km/t-zoner, mener Kristian Würtz

Samfund
Arkiv

Ole Birk Olesen, minister for transport, bolig og boliger, er i dag i Politiken på banen med et forslag om at bløde reglerne op, så det bliver lettere at få politiets tilladelse til at sænke hastighederne i udvalgte områder i byerne.
Kristian Würtz har gennem længere tid haft sin forvaltning til at arbejde med at indføre 40 km/t-zoner flere steder i kommunen, skriver rådmanden i en pressemeddelelse.
”De nuværende regler på området gør det uhyre vanskeligt og dyrt at gennemføre. Vi har løbet panden mod en mur flere gange, når vi har kigget på mulighederne for at få sat hastigheden ned i især beboelseskvartererne. Derfor er det dejligt at få serveret forslaget fra ministeren til morgenkaffen," siger rådmanden.
Han håber, at forslaget hurtigt bliver gennemført, så kommunerne kan komme i gang med arbejdet.
”Der er ingen tvivl om, at en lavere hastighed i beboelseskvartererne vil skabe bedre boligområder i byerne. Først og fremmest vil det skabe en større tryghed for beboerne. Og samtidig kan vi se på mulighederne for at indrette gaderne anderledes, så der bliver plads til leg og ophold,” siger Kristian Würtz.
Aarhus Kommune arbejder i øjeblikket med at indføre zoner med lavere hastighed flere steder i kommunen, og Kristian Würtz håber, at det arbejde nu kan speedes op.
dp