Fortsæt til indhold

Sidste sæson for værtspar gennem 16 år

Fredag åbner Luigi Pillon og hans familie for deres sidste sæson som forpagtere af Kalø Slotskro

Samfund
Af Martin Schultz

Påskedagene nærmer sig og traditionen tro giver det forårsfornemmelser på Kalø Slotskro.
For 16. gang åbner kromand Luigi Pillon og hans familie Kalø Slotskro, men alt tyder på, at det bliver det sidste år med Luigi Pillon bag gryderne i slotskroens køkken.
“Min kontrakt med Naturstyrelsen udløber som det er aftalt i år, og derfor afleverer jeg nøglerne til Kalø Slotskro den 31. december,” siger Luigi Pillon, som overtog forpagtningen af den populære slotskro i 2002 efter at han gennem en årrække havde været direktør for Djurs Sommerland.
Kalø Slotskro åbner i år allerede fredag 24. marts, og det er lidt tidligere end de foregående år, hvor åbningen plejer at finde sted om fredagen op til Palmesøndag .
“Men i år har vi booket selskaber de to søndage og derfor kan vi lige så godt holde åbent også fredag og lørdag,” siger Luigi Pillon, som fra april holder åbent dagligt om aftenen, og i weekenderne for frokost.
Iskiosken Kalø Isbar holder åbent fra lørdag før Palmesøndag fra kl. 12.00 til 18.00 og i højsæsonen til kl. 20.00.

Lidt i den gamle stil

Det bliver således sidste år, at Luigi Pillon kommer til at servere sin kendte Kaløgryde på Kalø Slotskro.
“Vi kører også den sidste sæson med vores kendte spisekort med især Kaløgryden og vores gode bøffer. Vi har et stort udvalg af forretter, hovedretter og desserter på vores spisekort, og til frokost kan vi byde på omkring 20 forskellige muligheder indenfor frokostanretninger,” siger Luigi Pillon.
“Det er ikke moderne cafémad, men lidt i den gammeldags stil som mange folk kender det og godt kan lide det.”

Modstand mod nedrivning

Luigi Pillon lægger ikke skjul på, at det er vemodigt med udsigten til hans sidste sæson som vært på Kalø Slotskro.
“Jeg vil gerne arbejde til jeg er 70 år,” siger Luigi Pillon, som bliver 64 år senere i 2017.
“Viljen er der, men virkeligheden er en anden,” siger Luigi Pillon, som med sin forpagtningsaftales udløb ikke er klar, over hvad der fremover skal ske med Kalø Slotskro.
Planen har længe været, at Kalø Slotskro skal rives ned for at give plads til Nationalpark Mols Bjerges nye velkomstcenter.
Det har mødt stærk modstand blandt både lokale og sommerhusgæster, hvor Kalø Slotskro nærmest har en ikonisk status som et sted mange familier har besøgt og har kære minder om.
Men det nye besøgscenter er sat på skinner og kan ifølge bestyrelsesformand for Nationalpark Mols Bjerge Erling Post forventes at stå klar i slutningen af 2020 eller i begyndelsen af 2021.
“Men jeg kan garantere, at de mange besøgende på Kalø Slotsruin også fremover kan få en is,” siger Erling Post.
“Vi opretholder en service over for publikum, men jeg kan først efter et bestyrelsesmøde midt i april komme nærmere ind på, hvordan det kommer til at ske i 2018 og 2019,” siger Erling Post.
Imens fortsætter Facebookgruppen “Bevar Kalø Slotskro” med at indsamle underskrifter imod en nedrivning af bygningen. Over 4600 personer har til dato skrevet under på, at de ønsker Kalø Slotskro bevaret.