Dansk Lego-milliardær tordner frem på ny liste over verdens rigeste
At Lego er en succesforretning, der år efter år giver et kæmpeoverskud, viser sig nu også på listen over verdens rigeste menneske som Forbes netop har offentliggjort. Seks danskere optræder på listen, og der er især godt nyt til den danske Lego-milliardær Kjeld Kirk Kristiansen, skriver Ekstra Bladet.
21,1 milliarder dollars - eller hvad der svarer til omkring 146 milliarder danske kroner.
Sidste år lå Kjeld Kirk Kristiansen på en 66. plads over verdens rigeste mennesker - med en estimeret formue på 90 milliarder danske kroner. Nu er han kravlet ikke mindre end 31 pladser længere frem på listen - som nummer 35.
Også fem andre danskere har fået en plads på listen.
Andreas Holch Povlsen, der ejer Bestseller-koncernen, ligger nummer 226 på listen med en formue på 43,5 milliarder kroner, mens Coloplasts Niels Peter Louis-Hansen ligger nummer 474 med lige knap 27 milliarder kroner.
Lars Larsen er placeret som nummer 544 og er noteret for en formue 24,2 milliarder danske kroner, og et par hundrede pladser bag ham finder vi Ecco-ejer Hanni Toosbuy Kasprzak. Hun er noteret for en formue på 16,6 milliarder danske kroner.
Sidste dansker er Martin Møller Nielsen fra Nordic Aviation Capital, der efter sigende har 1,5 milliarder dollars (10,37 milliarder dansker kroner red.) at lege med.