Fortsæt til indhold

15 år og bidt af en amerikansk fodbold

Magnus Urth fra Ommestrup er nomineret til Talentprisen for sine evner inden for amerikansk fodbold til Syddjurs Award i Rønde Idrætscenter torsdag aften

Samfund
Af Martin Schultz

Han er pæn høj, bred over skuldrene, og så kan han flytte fødderne med et enormt speed.
15-årige Magnus Urth har brug for kræfterne og farten, for han dyrker noget i Syddjurs så eksotisk som amerikansk fodbold. Han er et usædvanligt talent inden for den sportsgren, som vi herhjemme mest kender fra TV med store bredskuldrede atleter iklædt hjelm og ansigtsgitter i hovedrollerne.
Magnus Urth er så dygtig til sin sport, at han er en af tre nominerede kandidater, når Talentprisen torsdag aften uddeles til det store Syddjurs Award show i Rønde Idrætscenter. Det er igen i år Lokalavisen og PR electronics, som står for uddelingen af Talentprisen, som består af hæder og ære og 10.000 kroner.

Masser af træning

Magnus Urth spiller i Aarhus Tigers, og to gange om ugen tager han bussen fra Rønde og til træningsanlægget i Viby til 2 1/2 times træning med holdkammeraterne fra hele Aarhus med opland og Randers.
“Desuden går jeg til sprinttræning i Aarhus 1900, løber herhjemme i lokalområdet, og så løber jeg ned og styrketræner i Mørke Idrætscenter,” fortæller Magnus Urth, som startede med at spille fodbold sammen med sine venner.
“Men jeg var ved at køre død i den almindelig fodbold og prøvede derfor i 5. klasse at spille amerikansk fodbold i Aarhus. Og det var sjovere, og jeg mødte andre drenge, der var ligeså vilde med det som mig. Vi drømmer om at komme til USA og blive professionelle spillere,” fortæller Magnus Urth, som med sin far og mor og lillebror har været en tur i USA og set rigtig NFL-fodbold og været på footballcamp.

Magnus Urth med nr. 13 på Tigers-trøjen i fuld fart fremad banen for at sikre sit hold et touch down. Privatfoto

God til at gribe bolden og løbe

Magnus Urth viste hurtigt talent for den fysisk hårde sport, og han blev som den hidtil yngste spiller som bare 13-årig udtaget til U17 landsholdet. Han vandt sidste år et Challenge Bowl med Aarhus Tigers' U16 hold og han er med i bruttotruppen til U19 landsholdet.
“Magnus spiller receiver på holdet. Han er en af de spillere, som hurtigt løber op ad banen og skal gribe bolden, som quarterbacken har kastet, så han kan forsøge at nå helt i mål og score et touchdown eller skaffe sit hold flest mulige yards opad banen,” fortæller Magnus' far, Kasper Urth.

Magnus Urth vandt sidste år et Challenge Bowl med Aarhus Tigers’ U16 hold. Privatfoto

Målet er at blive professionel i USA

Magnus Urth går til daglig i 9. klasse på Rønde Privatskole, men planerne for hans fremtid ligger klar, og her spiller amerikansk fodbold en stor rolle.
“I 10. klasse starter jeg på BGI Akademiet ved Horsens, som har en linje med amerikansk fodbold. Og derefter vil jeg gerne på High School og senere college i USA, hvor faglighed og amerikansk fodbold går hånd i hånd,” siger Magnus Urth.
Det helt store mål er at spille i den professionelle liga, NFL, i USA, hvor hidtil kun en dansker, Morten Andersen, har spillet.