Fortsæt til indhold

Detektorentusiaster på Helgenæs

To lokale amatørarkæologer fortæller ved sammenkomst i Helgenæs Præstegård om de fund, de har gjort i området omkring Helgenæs Kirke og Kirkegård

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Onsdag 3. maj holder Tved, Helgenæs og Vistoft menighedsråd den årlige forårssammenkomst i mødelokalet i Helgenæs Præstegård.
Programmet har i flere år været oplæsning og fællessang foruden naturligvis det fælles kaffebord.
I år har man indbudt de to amatørarkæologer Mikkel Edelmann Nielsen og Niels Sejersen til at fortælle om de fund, de med deres metaldetektorer har gjort i området omkring Helgenæs Kirke og Kirkegård.
Deres mål har blandt andet været at undersøge, hvor langt tilbage præstegården kan dateres. Indtil videre er kun en tredjedel af arealet undersøgt, men der er allerede gjort flere meget spændende fund. Samtidig er der også fundet en del effekter, der viser noget om livet i præstegården gennem tiderne.
De to detektorentusiaster vil give publikum et indblik i arbejdet med metaldetektorer. Hvor søger de? Hvad gør de ved det, de finder?
Forårssammenkomsten begynder klokken 14.30.