Fortsæt til indhold

Politihund reddede efterlyst og narkopåvirket bilist op af havedam

40-årig forsøgte at skjule sig for politiet

Samfund
Arkiv

En heldig 40-årig mand blev søndag reddet af en vaks sporhund, da han forsøgte at gemme sig for politiet i en havedam på Ryomgårdsvej i Nimtofte.
Lidt tidligere havde en patrulje opdaget den 40-årige, der kørte lidt mærkeligt rundt i sin bil.
Da betjentene ville standse ham, forsøgte han at stikke af, men i flugtforsøget mistede han herredømmet over bilen, kørte gennem en hæk og endte i haven ved et privat hjem.
De eftersættende betjente mistede ham af syne, da han sprang ud af bilen og stak af. De tilkaldte en hundepatrulje for at eftersøge manden.
Da politihunden dukkede op, fik den straks færten af manden og sprang til betjentenes forbløffelse pludselig i husets havedam.
Her lå den 40-årige mand besvimet med hovedet under vand. Betjentene fik ham op af vandet, og konstaterede hurtigt, at han var i live, da han efter et par dybe luftindtag udbrød: "Jeg forsøgte altså ikke at stikke af!"
Den 40-årige havde formodentligt mistet bevidstheden i det kolde vand i sit forsøg på at gemme sig fra ordensmagten. Det viste sig, at han havde kørt uden kørekort, var påvirket af stoffer og alkohol og tilmed efterlyst, efter at han var udeblevet fra udgang fra fængslet, hvor han afsoner en dom for indbrud.
dp