To dage med malkekøer på Gl. Estrup
For første gang kommer malkekvægudstillingen på Landsbrugsmessen Gl. Estrup til at vare lørdag og søndag
“Vi har arbejdet nogle år på at udstrække udstillingen af malkekvæg på Landbrugsmessen til to dage. Nu prøver vi det i år, og så vil vi lytte til, hvad tilbagemeldinger vi får fra udstillerne.”
Det siger malkekvægsproducent Jørn Mikkelsen fra gården Havdal ved Søften. Som formand for Landbrugsmessens kvægudvalg ser han mange fordele ved at have malkekøerne med i to dage.
To dage med malkekøer gør den del af udstillingen mere synlig til glæde for de mange gæster, og især børnefamilier fra byerne vil nu også om søndagen kunne møde og se de dyr, som producerer mælken til havregrynene.
“Samtidig får vi bedre tid til at afvikle de konkurrencer, som hører med til et dyrskue,” siger Jørn Mikkelsen.
Om lørdagen bliver der således afholdt enkeltdyrsbedømmelse, hvor man finder racernes modelkøer. Og desuden er der konkurrencen på tværs af racerne, hvor man kårer Landbrugsmessens bedste ko.
“Om søndag skal vi så afgøre konkurrencen om de bedste besætninger og finde de bedste produktionsdyr,” siger Jørn Mikkelsen.
Tid til at være sammen
Men ikke blot bliver der mere tid for publikum til at beundre malkekvæget og bedre tid til bedømmelserne i de forskellige konkurrencer.
“Der bliver også bedre tid for udstillerne til at snakke med hinanden og med publikum. Det sociale er en vigtig del af det at tage til Landbrugsmessen, for alle udstillerne er jo kolleger og vil gerne hilse på hinanden og have tid til at snakke sammen,” siger Jørn Mikkelsen.
Med kun en dag på Landbrugsmessen blev det en lang dag for udstillerne fra meget tidlig morgen med at nå frem i tide, for derefter at tage hjem med dyrene så snart messen lukkede.
“Nu har malkekvægudstillerne også mulighed for at deltage i vores udstillerfest om aftenen, hvor der bliver mulighed for at dyrke det sociale. Jeg håber, at mange vil udnytte, at de ikke skal hjem på gården samme dag,” siger Jørn Mikkelsen.
Vigtigt at få børn med
Omkring 20 udstillere forventes at udstille omkring 140 dyr inden for racerne Jersey, Rød Dansk Malkerace og Sortbroget Dansk Malkerace eller Dansk Holstein.
“Vi har anskaffet telte, således at dyrene kan overnatte i udstillingsområdet fra lørdag til søndag,” siger Jørn Mikkelsen.
Blandt udstillerne er også børn og unge med kalve, og det er noget formanden for Kvægudvalget tillægger stor betydning.
“Mange af dem, som udstiller, har jo tradition for at møde op med deres dyr. Men vi skal sikre, at der er unge mennesker til at bære denne tradition videre,” siger Jørn Mikkelsen.
Derfor har der allerede i april været afholdt et kursus, hvor børn og unge kunne blive fortrolige med det at være med på Landbrugsmessen og for eksempel lære at trække med kalvene.
“Vi vil gøre meget for at give unge mennesker lyst til at være med på Landbrugsmessen, for det er dem, som skal sikre, at der også i fremtiden er mulighed for at se dyr på Gl. Estrup,” siger Jørn Mikkelsen.