Fortsæt til indhold

Forældre og børn demonstrerer mod besparelser

Egedal Autismeforening markerer deres utilfredshed med de varslede besparelser på børneområdet

Samfund
Kenneth Tanzer

Når Egedal Kommunes politikere dukker op til onsdagens byrådsmøde på rådhuset, så vil de blive mødt af en mindre demonstration.
Forældre og børn vil med Egedal Autismeforening i ryggen markere, at de på ingen måde kan acceptere den planlagte besparelse på 2,5 mio. kr., hvor der er lagt op til at visitere fem færre børn til et dagbehandlingstilbud.
“Vi vil gerne vise og fortælle politikerne, at sårbare børn er rigtige mennesker af kød og blod - og ikke bare tal på et stykke papir. Politikerne skal vide, at det er rigtige liv de har i hænderne hver gang de sparer på børnene. Som borgere forlanger vi, at de rette foranstaltninger er tilgængelige for dem, der har behov for det. Der kan ikke sættes loft over, hvor mange der falder ud over kanten. Dem der gør skal have hjælp prompte,” lyder det fra Egedal Autismeforening.
Foreningen oplyser, at demonstrationen starter kl. 17.30 foran Egedal Rådhus, hvor der vil blive sørget for pølsehorn, kage og saftevand til de små.