Ørehængere giver økoncert
De Små Ørehængere sørger for musikalsk ferieunderholdning til små og store på The Island i Ebeltoft.
EBELTOFT: Den nye flydende scene i Ebeltoft, "The Island", inviterer i sin første uge til koncert. Det er De Små Ørehængere der torsdag 29. juni leverer en middagskoncert fyldt med både tossede fortællinger, skøre historier og sange fyldt med løgn og latin - til glæde for både børn og voksne.
Anders og Anders, som musikerne hedder, skriver og spiller helt nye sange i børnehøjde om hverdagsting som fødselsdage, kæledyr, røv-røvere og trolde med skavanker. Det er sange, man kan grine af og synge med på - og som kan nydes, både når man sidder stille, og når man giver den max gas på dansegulvet.
"The Island" ligger hele sommeren i vandet ved Fregatten Jylland og alle er inviteret om bord, og til at bruge den nye platform til ophold, afslapning, møder og hygge. Der vil løbende være arrangementer for både børn og voksne på øen.