Skulptur koster ikke 70.000 kroner at låne
"Jeg kan gøre det hele for 20.000-25.000 kr.," siger Lina Murel Jardorf
Kollerød-kunstneren Lina Murel Jardorf forstår ikke, hvordan Allerød Kommune kan nå frem til, at det vil koste i størrelsesordenen 70.000 kr. at låne en af hendes skulpturer - med henblik på opstilling af skulpturen i rundkørslen Kollerødvej/Møllemosen.
"Jeg er chokeret over dét beløb. Det passer slet ikke, at det ville koste omkring 70.000 kr. Jeg kan gøre det hele inklusiv lys og etablering for 20.000-25.000 kr.," siger Lina Murel Jardorf.
Lina Murel Jardorf har henvendt sig til kommunen og tilbudt, at kommunen kunne opstille hendes kunstværk 'Op til livet og Kærligheden' i rundkørslen ved Kollerødvej/Møllemosen i et år.
Forudsætningen for udlånet var, at kommunen betaler for transport af kunstværk til og fra rundkørslen, oplyser kommunen.
Kultur- og Idrætsudvalget besluttede på sit møde 30. januar at sige pænt nej tak til tilbuddet på grund af manglende finansiering.
I udvalgets dagsorden oplyses det, at Forvaltningen skønner, at de samlede omkostninger til transport, forsikring og etablering er på ca. 70.000 kr.
"Jeg kan ikke forstå, hvordan man når frem til det beløb, og det har jeg nu kontaktet borgmesteren om," siger Lina Murel Jardorf og fortsætter:
"Der er tale om en skulptur i massiv bronze til over 1 mio. kr., der fra 2004 stod ved Sjælsø Gruppens domicil på Ny Allerødgård. Den blev bestilt af Henrik og Torben Rønje. Efter Sjælsø Gruppens konkurs opkøbte et ældre ægtepar i samarbejde med mig både dén skulptur og det knapt tre tons store samlede værk, 'De 7 følelser', således at værkerne holdes samlet og på sigt skal i skulpturparken her på Æbleblomst Gård i Kollerød. Men pt. lejes de ud eller lånes ud."
"Jeg tænkte, at skulpturen kunne passe godt i den ellers tomme rundkørsel, og derfor henvendte jeg mig til kommunen - det er nu hele to år siden. I mellemtiden er skulpturen blevet lejet ud til Klampenborg Galopbane, hvor den står lige nu," siger Lina Murel Jardorf.
Skulpturen 'Op til livet og Kærligheden' står på en 66 cm. høj sokkel, og inklusiv sokkel er skulpturen 3,25 meter høj.