Fortsæt til indhold

Egedals flygtninge sørgede for mellemøstlige lækkerier

Lokalavisen Egedal var med på sidelinien, da kommunens flygtninge i lørdags inviterede borgerne på alt fra humus til falafel

Samfund
Kenneth Tanzer

Humus, falafel, brød og flere forskellige salater.
Flygtningene i Egedal Kommune stod lørdag formiddag i Stenløse Kulturhus bag en række godbidder fra det mellemøstlige køkken.
Den indbydende brunch var et forsøg på at styrke det multikulturelle fællesskab, og bedømt ud fra lørdagens arrangement, så lykkedes missionen til fulde.
“De (flygtningene, red) går op i deres mad med liv og sjæl. Det er herligt at se deres engagement, venlighed og lyst til at komme os danskere i møde. Det er arrangementer som dette, der er med til at integrere dem i vores samfund,” sagde Bjarne Klæstrup fra Slagslunde, der var én blandt 150 gæster, som fandt vej til festlighederne i kulturhuset.
40 af de fremmødte var lokale Egedal-flygtninge fra blandt andet Syrien, Iran og Afghanistan.
“Vi har allerede hørt om det danske ord “hygge”, så hvad er mere naturligt end at mødes over noget god mad til en snak på kryds og tværs. Det er en rigtig god anledning for os alle til at lære hinanden bedre at kende. Vi er bare helt almindelige mennesker, som vil gøre alt for at blive en del af Danmark,” sagde de to syriske piger på henholdsvis 21 og 19 år, Hend Marak og Marah Marak, der kom til Danmark i 2015 og i dag bor med deres forældre i Ganløse.
Det var Ølstykke-borgeren Souad Taha, der i selskab med de lokale flygtninge tog initiativ til arrangementet, som hun ikke tøvede med at kalde for en stor succes.
“Når man til dette arrangement fornemmer den glæde, begejstring og nærhed på tværs af kulturer og religion, så fortæller det mig, at vi har fat i noget rigtigt og godt. Her er fællesskab og et åbent sind. For flygtningene har det betydet meget, at de kunne arrangere det her og møde deres danske naboer på en anden måde. Det er deres måde at sige “tak” for modtagelsen på. Det synes jeg er fantastisk, ligesom danskernes tilgang har været helt fantastisk,” sagde Souad Taha.
Arrangementet havde også besøg af Egedals nye borgmester Karsten Søndergaard (V), som selv insisterede på at deltage.
"Han blev ikke inviteret, for han kom os i forkøbet med et ønske om at være med og betale det beløb, som det kostede at komme ind. Det synes jeg er et stærkt signal," sagde Souad Taha, der har store ambitioner, når det kommer til flygtninge-integration i Egedal Kommune.
"Mit mål er at gøre Egedal til Danmarks bedste integrationskommune i 2017. Om det kan lykkedes, må tiden vise, men arrangementer som de her er med til at gøre det muligt," sagde hun.
Se flere billeder fra arrangementet senere i dag i vores fotogalleri længere nede på siden

Der blev spist god mad fra det mellemøstlige køkken lørdag formiddag, men i forbindelse med arrangementet var der også tid til flere krammere.
På tværs af kulturer og religion blev der skabt en herlig stemning.
Egedals borgmester deltog også.